Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sıklıkla araştırdığı konulardan biridir. Çocuk sahibi olmak isteyen fakat doğal yollarla bunu gerçekleştiremeyen çiftler çeşitli alternatif yöntemleri deneyerek çocuk sahibi olabilir. Tüp bebek tedavisi de bu uygulamalardan biridir ve çiftlere çocuk sahibi olma şansı tanır.

Kısırlık tedavileri arasında yer alan tüp bebek tedavisi IVF yöntemi olarak da adlandırılır. Kısırlık olarak adlandırılan ve çocuk sahibi olma konusunda eşler açısından engel teşkil eden sağlık probleminin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir.Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık Sebepleri Nelerdir? Merak edilirken kısırlığa bağlı olarak bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabilir. Kısırlığa sebep olabilecek birçok sorun bulunur. Kadın ya da erkek bireylerde ortaya çıkabilen kısırlık birbirinden farklı nedenlerle olabilir.

Tüplerde oluşan tıkanma, enfeksiyonlar, erkekte ortaya çıkan sperm kalitesinde düşüklük, obezite, ileri yaş problemleri gibi birçok sebeple kısırlık ortaya çıkabilir. Tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında kadın üreme hücresi ile erkek üreme hücresinin bir araya getirilmesidir.

Bu işlemler vücut dışında gerçekleşirken erkek üreme hücresi olan spermeler ile kadın üreme hücresi olan yumurta döllenmenin gerçekleşebilmesi için laboratuvar ortamında bir araya gelir. Bu tedavi süreci ise tüp bebek uygulaması olarak adlandırılır.Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi klinik ortamda yapılır. Bunun için kadın ve erkek bireylerin doktor kontrolünde olması gerekir. Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Sorusu birçok kişi için yanıtı da merak edilenler arasında yer alır.

Tedavi sürecinde kadınlardaki üreme hücresi olan yumurtalık ile erkek üreme hücresi spermlerin laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmesi gerekir. Yumurta döllendikten sonra bölünmeye başlar ve embriyo oluşur. Embriyo daha sonra anne rahmine yerleştirilir ve gebelik süreci de başlamış olur.

Tüp bebek tedavisi yapılırken iki ayrı yöntem üzerinden hareket edilebilir. İlk uygulamada yumurta ve spermeler bir arada tutularak spermlerin yumurtayı kendiliğinden döllemesi beklenir. Bu yöntem klasik bir uygulamadır.

Bunun yanı sıra dölleme işlemi için mikroskop yardımı kullanıldığında yumurta içine spermeler enjekte edilir. Çiftlerin genel durumları uygulanacak yöntem belirlenirken dikkate alınır. Bu konuda karar verecek olan doktor olur ve yüksek bir başarı şansı elde edilmek istenir. 

Tüp Bebek Tedavisi Pahalı mı?

Tüp Bebek Tedavisi Pahalı mı? Konusu da çiftlerin araştırdıkları arasında yer alır. Bu tür bir uygulama hastane ortamında yapılır ve işlemlerin doktor kontrolünde takip edilmesi gerekir. Kadın ya da erkek bireylerde ortaya çıkan kısırlığa bağlı olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere uygulanan tüp bebek yöntemi istenilen sonuçların alınmasında yardımcı bir uygulamadır.

Çiftlerin korunmadıkları halde ve düzenli olarak bir yıldır cinsel ilişkide bulunmaları durumunda çocuk sahibi olamadıklarında bir hekime görünmeleri önerilir. Yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek uygulaması ile çocuk sahibi olunabilir. Tedavinin ücreti uygulanacak yöntemin kapsamına bağlı olarak değişiklik gösterir.Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi için belirli bir süreç aşılmalıdır. Bu uygulama yapılırken ilk aşamada çiftlerin bilgilendirilmesi gerekir. Bu süreçte eşlere tedavinin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgilendirme yapılır. Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer? Konusu ise sırası ile aşamaların takip edilmesini gerekli kılar.

Bilgilendirme aşamasının ardından tedavinin ikinci basamağına geçilir. Bu süreçte yumurtalıkların uyarılması ve takip süreci yer alır. İlaç tedavileri ikinci aşamada planlanır ve yaklaşık olarak 10 günlük bir süreci kapsar.

Yumurtaların yeterli oranda gelişmesi ile birlikte toplanması aşamasına geçilir. Sperm hücreleri ile yumurtaların döllenmesi işlemi yumurtaların toplandığı gün yapılır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ise doktorun bilgilendirme aşamasına geçilir.

Toplanan yumurtalardan normal olarak döllenen izlenir ve en kaliteli olanları seçilerek anne rahmine yerleştirme işlemlerine geçilir. Embriyo transferi yapılırken çiftler bilgilendirilir. Embriyo transferi sırasında bir katater aracılığı ile yüklenmiş olan embriyolar vajenden geçerek rahim ağzına yerleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Tüp Bebek Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi? Sorusu da çocuk sahibi olmak isteyen çiftler açısından merak edilir. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için bazı kriterleri taşımak gerekir. Kadın ya da erkek bireylerde kısırlığa bağlı olarak çocuk sahibi olunamadığında yardımcı üreme yöntemleri tercih edilebilir. Bunlardan biri de tüp bebek uygulamasıdır.

Tüp bebek uygulaması yapılabilen kişiler şunlardır:

 • Tüpleri tıkalı olanlar.
 • Tüpleri çeşitli nedenlerle alınmış olanlar.
 • Yumurtalık kisti ameliyatı geçirenler.
 • İleri yaştaki anne adayları.
 • Yumurtlama problemi olan hastalar.
 • Kadın ya da erkekte görülen kısırlık sorunu.
 • Vaginismus veya boşalma sorunları.
 • Sperm sayısı düşük olan hastaların eşlerine tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
 • Spermi olmayan kişilerden cerrahi yöntemlerle sperm alarak uygulama yapılabilir.
 • Testis tümörleri geçirenler, kanser tedavisi geçirmiş hastalar.
 • Ergenlik dönemi ateşli hastalıkları nedeni ile sperm kalitesi bozulan hastalar.
 • Sperm kanalları tıkalı olan hastalar.
 • Tedavi olmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler.
 • Genetik problemler.
 • Bağışıklık sistemi bozuk olan hastalar.
Hamilelik konusundaki diğer yazılarım da ilginizi çekebilir.

 

2 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Teknoloji iyice ilerledi artık.Eskiden çok daha zordu bu tedavi.Başarı oranı da gayet yüksek.

  YanıtlaSil
 2. Eskiden başarı şansı artsın diye ikiz üçüz doğumlar daha çok oluyordu. Şimdi çok takip ettiğim söylenemez ama eminim daha bilinçli ve doğru tedaviler uygulanıyordur.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads