Meşhur Keto Diyeti Hakkında Merak Edilenler

 


Son dönemlerde adı sıklıkla duyulan ketojenik diyet kilo vermek, bazı sağlık sorunlarını hafifletmek ve enerjik hissetmek gibi amaçları gerçekleştirmesi nedeniyle popüler hale gelmiştir. Ancak bu diyet şekli ile ilgili uzmanlar arasında net bir fikir birliği mevcut değildir.

Diyetin özü düşük karbonhidrat ve yüksek yağ tüketimine dayanır. Diyette karbonhidrat alımı her zaman düşüktür ve protein alımında da günlük %20 sınırı vardır. Bu diyet ile kilo verebilmeniz için vücudunuz ketoz ismi verilen bir sürece girer. Ketoz sürecinde vücuttaki yağlar parçalanır ve enerji olarak kullanılması için ketonlara dönüştürülür. Keto diyeti boyunca karbonhidrat tüketimi düşük olduğundan vücut enerji ihtiyacını karşılamak adına önceden depolanmış olan yağları kullanır ve böylece kilonun azalması sağlanır. Vücuttaki normal enerjinin bitmesi ve ketoz haline geçiş için ortalama 3, 4 güne ihtiyacınız olacaktır. Günde 50 gramın altında karbonhidrat tüketimi ketoz durumunun oluşmasını hızlandıracaktır.

Ketojenik Diyette Neler Yenebilir?

Keto diyeti yaparken sağlıklı yağlar bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Özellikle avokado, tereyağı, yoğurt, peynir, fındık gibi besinler mutlaka listenizde olmalıdır. Et, balık, kümes hayvanları, yumurta gibi protein yönünden zengin besinler de diyetin olmazsa olmazları arasında yer alır. Diyetin temelinde protein, karbonhidrat ve yağları ayrıştırmak vardır. İdeal oran %10 karbonhidrat, %20 protein ve %70 yağ şeklindedir.

Bir güne ait ketojenik diyet listesini incelediğinizde, kahvaltıda tereyağı ile sotelenmiş yeşillikler ve iki yumurta; öğle yemeğinde mantar, avokado ve bol yeşillik bulunan cheeseburger yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinde pirzola ve Hindistan cevizi yağında pişirilmiş yeşil fasulye ideal olacaktır. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak ise bir parça peynir ya da bir avuç fındık tüketebilirsiniz. Bu sayede kilo verme süreciniz daha sağlıklı ve hızlı olacaktır. 


Ketojenik Diyetin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Diyet yapmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alan keto diyeti vücutta depolanmış olan yağı enerji olarak kullandığından kilo vermeyi destekler. Prediyabet ve diyabet tedavisinde kan şekerinin yönetilmesini sağlar. İnsülin duyarlılığını artırır ve kandaki glikoz seviyesini düşürür. Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayan keto diyeti kalp hastalığı riskini azaltır ve iyi kolesterolü destekler. Beyin sağlığını iyileştirici etkisi vardır. Özellikle Parkinson, epilepsi, Alzheimer hastalığı ile ilişkilidir. Kanserle mücadele etmeyi destekleyen diyet sivilceleri azaltıcı etkiye sahiptir. Karbonhidrat alımı azaldığından sivilce oluşumu da azalacaktır. Polikistik over sendromuna karşı da faydalı olan ketojenik diyet sağlığın korunmasına katkıda bulunur.

Keto diyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz demirsaglik.com.tr’yi ziyaret edebilir, blog sayfası ve sigorta ürünlerini inceleyebilirsiniz.
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads