Zumba Nedir-Faydaları Nelerdir? Zumba İle Haftaya Enerjik Başlayın

Haftaya bomba gibi bir enerjiyle başlamak için son derece keyifli bir zumba videosunda karar kıldım bugün. Ancak öncesinde size zumba ile ilgili birkaç faydalı bilgi derledim. 


Zumba Nedir?


Zumba öncelikle kardiyovasküler sistemi çalıştıran dayanıklılık eğitimidir. Farklı hareketler ayrıca koordinasyonu eğitir ve belirli kas gruplarını spesifik olarak güçlendirir. Zumba'nın genel olarak sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
Kolombiyalı Alberto Perez tarafından geliştirilen dans spor programı yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler. Bu arada, her gün daha fazla insan Zumba' ya ilgi duyuyor. Zumba dans ve aerobik karışımıdır: göbek dansı hareketleri de antrenmanın bir parçasıdır.

Zumba, dans öğelerini aerobik hareketlerle birleştiren bir dans egzersizidir. Bununla birlikte, aerobiklere kıyasla, Zumba'nın öğrenilmesi çok daha kolaydır: Çünkü Zumba ile karmaşık bir koreografi uygulanmamakta, ancak adımların ve hareketlerin sırası basit ve sıklıkla sezgiseldir.

Zumba ile hareketler salsa, merengue, samba, flamenko, tango veya mambo gibi Latin Amerika ritimleri ile yapılır.

Zumba eğlenceli olması, müzik, öğrenmesi kolay hareketler ve buna bağlı hızlı ilerleme nedeniyle özellikle başarı oranı yüksek bir egzersiz çeşididir.


Zumba'nın farklı formları

Kaç yaşında olursanız olun, Zumba hemen hemen herkes için uygundur, çünkü eğitimin yoğunluğu ayrı ayrı kontrol edilebilir. Belirli insan gruplarının ihtiyaçlarına özellikle iyi cevap verebilmek için, normal Zumba antrenmanının yanı sıra çocuklara, yaşlılara veya eklem problemleri olan kişilere özel olarak uyarlanmış başka formlar da vardır.

Zumba Gold: Zumba Gold, Zumba'nın en basit şeklidir ve özellikle yaşlı insanlar için değil, aynı zamanda fitness alanındaki yeni başlayanlar ve fiziksel sınırlamaları olan kişiler için de uygundur. Zumba Gold ile yaşlı insanlar sadece yeterli yükten değil, aynı zamanda koordinasyonun dans hareketleri yoluyla eğitilmesinden de yararlanırlar.
Aqua Zumba: Aqua Zumba suda yapılır ve özel bir aqua aerobik formunu temsil eder.Sudaki vücudun ağırlığı önemli ölçüde azaldığından, Aqua Zumba özellikle eklemleri ile ilgili problemleri olan kişiler için önerilir. Sudaki direnç karadan yaklaşık dört kat daha yüksek olduğu için, Aqua Zumba ile güç ve dayanıklılık hala yoğun bir şekilde eğitilmektedir.
Zumba Toning: Zumba Toning özel toning çubukları kullanır. Bunlar küçük, çok hafif dambıllere benzer ve genellikle kumla doldurulur - böylece bir tür çıngırak olarak da kullanılabilirler. Eğitim dayanıklılığına ek olarak, Zumba Toning kollar, karın, kalçalar ve uyluklar için şekil şekillendirme egzersizlerine odaklanır.
Zumba Circuit: Zumba Circuit, devre eğitimi prensibine göre çalışır: Belirli bir süre boyunca (örneğin 45 saniye) farklı egzersizlerin yapıldığı farklı istasyonlar kurulur. Sonra bir sonraki istasyona geçilir.
Zumbatomic: Zumbatomic, dört ila on iki yaş arası çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir dans egzersizidir. Zumbatomik çocukların dengesini ve koordinasyonunu, aynı zamanda yaratıcılıklarını ve hafızalarını teşvik eder.

Zumba İle Kaç Kalori Harcanır?

Bazı Zumba kursları, Zumba'nın saatte 1000 kalori yakabileceğini iddia etmektedir. Ancak, bu bilgiler yalnızca çok az kişi için geçerlidir. Daha gerçekçi olan, saatte 300 ila 600 kalori tüketimidir. Zumba'da nihayetinde kişisel olarak kaç kalori yaktığınız, diğer şeylerin yanı sıra, vücut ağırlığınıza, antrenmanın yoğunluğuna ve egzersiz durumunuza bağlıdır.

Zumba sırasında vücut çok fazla su kaybettiğinden, eğitim sırasında ve sonrasında yeterince içmek önemlidir. Terlerken, sadece su değil, aynı zamanda mineraller de kaybolur, bu nedenle mineral depoları eğitimden sonra yenilenmelidir.

Zumba için özel bir ekipmana ihtiyacınız yok. Giysilerle, sadece rahat ve nefes alabildiğinden emin olmalısınız. Ayakkabılar iyi oturmalı ve güvenli bir tutuş sağlamalıdır.

Zumba sağlıklı mı?

Zumba öncelikle kardiyovasküler sistemi çalıştıran dayanıklılık eğitimidir. Farklı hareketler ayrıca koordinasyonu eğitir ve belirli kas gruplarını spesifik olarak güçlendirir.

Zumba'nın genel olarak sağlığımız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 

Zumba'nın vücudumuz üzerindeki etkileri nelerdir?

Zumba kas-iskelet sistemimize karmaşık talepler getiriyor. Dans ederken esnek hareketler sadece büyük kas gruplarına değil, aynı zamanda gövdeyi stabilize etmek için özellikle önemli olan daha küçük kas gruplarına da hitap ediyor.

Geçmişte, doğada, örneğin kaçarken, insanlar bazen Zumba'ya benzer hareketler yaptılar. Bugün, hareketlerimiz uzun süre masada oturduğumuzdan kısıtlandı.  Bu nedenle Zumba'nın hareketleri masa başında çalışanların da sırt ağrısını önlemek için çok uygundur.

Zumba yoğunluk açısından da mantıklı bir yük teşkil eder Kardiyovasküler sistem üzerindeki yük canlı dayanıklılık çalışmasından daha düşüktür, ancak iyi bir çerçevededir. Koordinasyon da Zumba yaparken eğitilmiş oluyor.

Zumba'nın sağlığımız üzerinde de olumsuz bir etkisi olabilir mi?

Fiziksel problemi olan insanların zumba veya farklı bir egzersiz programına başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. 

Sırt problemleri olan insanlar Zumba'ya da dikkat etmelidir. Onlarla birlikte, Zumba antrenmanı yoluyla omurgalarına aşırı yüklenme riski vardır. Benzer şekilde, ayak bileği ve diz problemleri veya osteoartriti olan insanlar Zumba'ya dikkat etmelidir. 

Peki Zumba kim için özellikle uygundur ve kim için uygun değildir?

Genel kural, Zumba'nın Zumba sınıfı sırasında veya ertesi gün herhangi bir şikayeti olmayan herkes için uygun olmasıdır. Aşırı yüklenmenin ancak haftalar veya aylar sonra fark edilebileceği koşuların aksine, semptomlar doğrudan Zumba ile ortaya çıkar. Kendinize şu soruyu sormalısınız:
Kardiyovasküler sistemimi aşırı yüklemeden eğitimi ne kadar yoğun bir şekilde yapabilirim?
Zumba'nın kim için her zaman uygun olmadığı, bireysel duruma bağlıdır. Temel olarak, fıtıklaşmış bir diski olan insanlar ve şiddetli osteoartritli insanlar Zumba'dankaçınmalıdır. 

Birçok kişi düzenli Zumba egzersizlerinin kilo verdirmesini bekler. Zumba kilo vermek için uygun mu?

Zumba, diğer kardiyovasküler egzersizler kadar kilo vermeye katkı sağlar. Birçok insan bir diyete açlıktan ölene kadar uyar. Sonuç olarak, kaslar geri çekilir ve bazal metabolizma hızı düşer. Tekrar daha fazla yenirse, iyi bilinen yo-yo etkisi düşük temel metabolizma nedeniyle ortaya çıkar.

Düzenli bir Zumba egzersiziyle, kas kütlesi diyet sırasında bile korunur ve bazal metabolizma azalmaz. Bununla birlikte, Zumba egzersiziyle birlikte diyetinizi değiştirmek önemlidir, çünkü sadece Zumba kilo vermenize yardımcı olmaz.

Kilo vermek için haftada üç eğitim ünitesi önerilir. Bunlar hafta boyunca eşit olarak yayılmalıdır.  Alternatif olarak, başka bir kardiyovasküler eğitim yapılabilir veya tempolu bir yürüyüş yapılabilir. Arada bir yaptığımız egzersizleri çeşitlendirmek daha fazla fayda elde etmemize yarar.
Bunlar da ilginizi çekebilir:


7 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Deryacım Zumba videonla harika bir pazartesiye merhaba dedim. Biraz zorlandım ama bir kaç tekrar ile sanırım devamlı bir spor olacak benim için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bu şarkıyı çok sevdiğim için mutlaka eklemeliyim diye düşündüm. Zumbayada çok yakışmış ☺️

   Sil
 2. Çok keyifli bir aktiviteye benziyor :)

  YanıtlaSil
 3. Zumba yazını görünce koşa koşa geldim.Bize de hocalarımız ortalama 1000 kalori yaktırdığını söylüyor...

  YanıtlaSil
 4. Bu hafta ben de başlayayım zumbaya. Çoktandır ilgimi çekiyordu vesile oldun sen de :))

  YanıtlaSil
 5. zumba denemedim hiç ama çok merak ediyorum:)

  YanıtlaSil
 6. Zumba bence en eğlenceli spor yapma şekli.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads