Let' s Move-Michelle Obama' nın Obeziteye Karşı Savaşı


Eski Amerikan Başkanı Barack Obama' nın eşi Michelle Obama, diğer başkan eşlerinden oldukça farklıydı. Değişik giyim tarzı, kendine güvenli ve doğal tavırları dışında da onu önceki first lady' lerden ayıran özellikler vardı. Michelle Obama,  iki üniversite mezunu bir avukattı ve boş boş Beyaz Saray' da oturmak ona göre değildi. Mesleğini eşinin başkanlığı süresince devam ettiremeyeceğine göre farklı alanlarda insanlara yararlı olmayı hedefledi. Onu çok takdir ettiğim iki büyük projeye imza attı. Biri kızların mutlaka eğitim hayatına devam etmesi ile ilgili projesi, ikincisi de özellikle çocuklarda çok büyük oranda olan obeziteye karşı verdiği mücadele ve bu uğurda başlattığı Let' s Move (Hadi hareket edelim) akımı idi.
Bugün de, eşi ile birlikte Obama Foundation' da geleceğin yöneticilerini yetiştiriyorlar. Kendisi de bizzat derslere giriyor.


Birçok ünlü sanatçı, yemek firmaları, ahçılar, spor eğitmenlerinin de desteğini arkasına alarak; Let' s Move hareketini sadece ülkesine değil, tüm dünyaya duyurmayı başardı.
İlk işi Beyaz Saray' a bir sebze bahçesi yapıp, öğrencilerle sebze ve meyve yetiştirmek oldu. Böylece çok önemli bir mesaj vermiş oldu. Daha sonra okullarda eğlenceli dans hareketlerinden ve spor hareketlerinden oluşan programlar düzenletti. Beyonce, Justin Timberlake gibi ünlüler bu önemli kampanyaya destek verdiler. Okullarla görüşüp yemeklere ekledikleri tuzu azaltmalarını ve daha sağlıklı menüler oluşturmalarını sağladı.


Beslenme ve sporda değiştirilecek birkaç önemli detayla, çocukların obeziteden kurtulabileceklerini anlatmaya çalıştı ve bu alanda oldukça başarılı da oldu. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için çocuklarda obezite konusuna eğilmek, bence yaptığı en güzel işlerden biriydi.
Bütün projelerini ve hayatını Becoming Michelle Obama kitabında da detaylı bir şekilde anlattı.
Michelle Obama özel hayatında da gençlik yıllarından beri spor yapıyor. Daha önce blogda da yaptığı sporlarla ilgili örnek bilgiler ve video da paylaşmıştım. Buradan o yazıma da bakabilirsiniz.


Bugün sizlere, Let' s Move akımı için hazırlanan bir koreografide dansederken çekilmiş bir videosunu ekliyorum. Çok basit ve birkaç tekrarda ezberlenebilecek hareketler. Hadi hem siz uygulayın, hem de evde çocuklarla eğlenerek dansedin. Havaların kötü olduğu günlerde ben de çocuklarla bu tarz videolar açıyorum hareket edebilsinler diye. Daha önce eklediğim anne ve çocukların birlikte yapabilecekleri videolarla ilgili çok olumlu mesajlar aldım. Bebeği olan ve her zaman dışarıda spor yapamayan anneler, daha büyük olan çocuklarıyla uyguluyorlarmış.. Bu beni çok mutlu etti. Bu konuya daha çok eğilmeye ve daha fazla paylaşım yapmaya çalışacağım.


https://letsmove.obamawhitehouse.archives.gov/ sayfasından bu kampanya ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Sayfada bir çok sağlıklı yemek tarifi de bulmak mümkün. 
30 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Amerikan politikası ve politikacıları sevilmezler ama Obama biraz farklıydı galiba. Belki de eşinin davranışları onu sevdirdi. Videoyu izledim, kolay görünüyor. Ayrıca, size bir şey soracağım. Yeni gelen takipçilerin bloglarını bulamıyorum. Onlara dönüş yapamıyorum. Ne yapmam lazım, sizin bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dogrusu ben de Michelle Obama yi kişi olarak görüp politikadan ayrı tutuyorum. Çünkü eşiyle tanışmadan da sosyal projelerde çalışmış bir kadın. Takip konusuna gelince bu aralar o sorun hepimizde var. Google plus kapandi ve blogger profili kullananlarin profillerine blog linki eklemesi gerekiyor. Ben de nasıl yapılır yazdim diğer blogumda, eminim googleda da yeterince bilgi vardır. Link eklemezlerse ancak tesadüfen gruplarda görürsek hangi blog olduğunu anlarız.

   Sil
 2. Çok güzel işler yapmış, insanlığa katkısı olan kişileri çok seviyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet şu anki first lady ye göre oldukça aktifti 😊

   Sil
 3. Gerçek first lady'lik sarayda oturmakla olunmuyorun en güzel örneği..

  YanıtlaSil
 4. Helal olsun insanlara iyiyi göstermek çok önemli

  YanıtlaSil
 5. Politikada eş çok önemli aslında. Bunu farkeden lider fark yaratıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli gerçekten ancak tabii partnerin kişiliği de çok önemli. Eğitimli ve kendine güvenen bir insan olunca daha aktif katılım sağlayabiliyor sanırım.

   Sil
 6. Michele is a great woman, I have always appreciated her and her commitment with humanitarian causes. These is a cause that touches many if not all of us because we all have in our family or among our friends, persons who have to face this problem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Obesity is really a worldwide health problem. I always try to take care of my kids. İf they have some more weight I make a healthy diet and fitness with them.

   Sil
 7. Hello, thanks for the information.

  YanıtlaSil
 8. Michelle Obamanın böylesi önemli ve güzel projelere imza atması harika. Darısı bizimkilere diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her insan imkanı olunca bu projelerle uğraşmalı bence de . Onların ulaşabileceği kitle çok daha geniş.

   Sil
 9. Hocam spor ile ilgili cok guzel konular paylasiyorsunuz bu sayfaya duzenli olarak uğramak ve sizden guzel bilgiler almak lazim. Tskler kolay gelsin

  YanıtlaSil
 10. Michelle Obama benim de sevdiğim biri. Bu konuda çalışmalarda bulunması da gerçekten güzel olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanınmış çevresi ve nüfuzu olan insanların bu işlerle uğraşması başkalarına da örnek oluyor.

   Sil
 11. Michelle Obama'nın farklı bir yapısı var,iyiliksever bir de Obama'ya kök söktüren bir anne..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alışmadığımız başkan eşlerinden olduğu kesin Michelle Obama' nın :)

   Sil
 12. Michelle Obama çok duyarlı bir insan zaten bu hareketi de çok güzel...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dileyelim örnek davranışlarda bulunan insanlar çoğalsın :)

   Sil
 13. Hareketsizlik Amerika gibi birçok ülkenin de problemi aslında. Sağlıklı bir nesil için işe çocuklarla başlamak ise harika bir fikir.💐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar hayatın başlangıcı hepimizin çocuklarımızın sağlığı için elimizden geleni yapmamız gerekli :)

   Sil
 14. Bayan Obama da aslında kilolu bir hanım ama ne kadar hoş giyiniyor dimi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vücut yapısı çok iri ancak gençlik yıllarından beri spor yapıyor. Giyim tarzını ben de beğeniyorum kendine yakıştırıyor.

   Sil
 15. Paylaşımların devamını bekliyoruz

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads