Kilo Verme Aşamasında Bu Bahanelerin Arkasına Saklanmayın

kilo vermek- zayıflamak-


Neden kilo veremiyorum? Kilo vermek için ne yapmalıyım? Yemiyorum ama kilo alıyorum. 
Siz de zaman zaman kendinize bu soruları soruyor musunuz? Su içsem yarıyor diyenlerden misiniz? Geçtiğimiz haftalarda yazdığım Beni Kategorize Etme yazımı hatırlarsınız. Burada insanların dış görünüşü ile ilgili önyargılı olunmaması gerektiğinden bahsetmiştim. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. Kilo vermek isteyip de bu konuda herşeyi yaptığını savunup yukarıda saydığım bahanelerin arkasına saklananlar. Uğraşıp çabalayıp kilo veremediğini söyleyenlerden o kadar çok mesaj alıyorum ki...  Bugün bu konudan bahsetmek istedim. Sağlıklı bir insansanız ve buna rağmen zayıflayamıyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir.

Bahaneler

Kimi insan su içsem yarıyor deyip durur. Çevremde de bu bahanecileri  çok gözlemliyorum. Birkaç mail yazana ailelerinin resmini göndermelerini rica ettim. Tahmin ettiğim gibi sadece su içse yaradığını veya hastalık dolayısıyla kilo veremediğini iddia eden kadınların hemen hepsinin aileleri de kilolu idi. Hadi diyelim ki eşi de rahatsız, peki ya çocuklar ? Ailenin geneline baktığınızda o evin mutfağını üç aşağı, beş yukarı tahmin edebilirsiniz. Tabii bu gerçeği görmek istemeyen bir kişiye ne kadar anlatmaya çalışsanız boş. Ama bahane uydurmak yerine mutfakta sağlıklı yemekler hazırlansa tüm aileye iyilik yapılmış olur.

kilo vermek- zayıflamak


Aç Kalmak

Kimi mesaj yazanlar da çok az yediğini yine de kilo veremediğini söylüyor. Aç kalmak da en az aşırı yemek yemek kadar kilo verememede etkili. Aç kalmak değil de, doğru gıdalarla doymak en sağlıklısı. Artık meyve şekerinin de karaciğer yağlanması ve kilo yaptığını biliyoruz. Meyveyi kontrollü ve günün erken saatlerinde tüketmek çok önemli. Kahvaltıyı güzel bir şekilde yumurtanız, yeşilliğiniz, kuruyemişiniz, domates salatalığınız, zeytininiz ve peynirinizle doyana kadar yapmanız ; gün içinde de size gerekli enerjiyi verecek ve uzun süre tok tutacaktır.
Öğlen yemeğinizi de sebze yemeği, salata, yoğurt ile yiyip ; akşam yemeğinde protein ve sebze karışımı ile beslenir ve akşam yemeğini erken yerseniz kilo da almazsınız, vermeniz de kolaylaşır.

Aktif Hayat

Günlük yaşamda aktif olunması gerektiğini her zaman yazıyorum. Doktor kontrolüne gittiğimde doktorum, bana hep en azından gün aşırı bir spor aktivitesi yapmamı söylüyor. Yürüyüş veya başka bir kardio ve haftada birkaç gün kuvvet egzersizlerini uygulamak en sağlıklı karışım olacaktır. Zamanınızın geri kalanını da olabildiğince aktif geçirirseniz, hem formda hem sağlıklı kalırsınız.
Eveet, bu bilgileri de verdikten sonra bir barre workout çalışması ile yazımı bitirmek istiyorum. Bacak, kalça ve karın çalıştıran eğlenceli bir çalışma. Herkese fit günler dilerim.


31 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ben dikkat ettiğim halde zaman zaman kaçırdığımı görüyorum. İlla ki yersen-oturursan kilo alırsın. Kaçarı yok. Bu ara fotoğrafçılık kursu için sürekli metro kullandım. İnsanlar yürüyen merdivenlere yığılıyorlar. Normal merdiveni kullanan o kadar az ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de normali severim yürüyen merdiven midemi bulandiriyor 😊

   Sil
 2. Sorunun çözümünün temeli kabullenmekten geçiyor. Bu bahaneler kabullenmeyi zorlaştırıyor. Sorunu net ortaya koyup, çözüm yollarını sıraladığınızda kabullenmeye başlıyor insan. Ardından formülü uygulamak kalıyor. Formülü uyguladıktan kısa süre sonra başarılı girdiler, çıktıyı etkilediği gibi konsantrasyonu artırıyor. Önerim başlangıcı kilo vermek olarak değil de beslenme şeklini değiştirmek olarak yaparsanız kalıcılığı artacaktır. Aksi halde kilo verdim rahatlığı geliyor ve süreç yönetilemiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii beyinde bitiyor is bir de dogru hayat düzenini kurmakta. Katkin icin tesekkürler 😊

   Sil
 3. Yakamayacağımızdan fazla yemezsek ve dediğin gibi Derya'cığım doğru gıdalarla beslenirsek büyük oranda kilo sorununu çözmüş oluruz. Teşekkürler emeğine :))

  YanıtlaSil
 4. Ama rejimler hep Pazartesi günü başlar. Adettir. Bu Pazartesi olmazsa ötekine. Öteki olmazsa diğerine :)))))

  YanıtlaSil
 5. Interesting post dear! thanks for sharing xx

  YanıtlaSil
 6. Aç kalmak zaten çözüm değil. Metabolizma için mideye bir şeyler gitmeli. Ama bu tabii ki hamur işleri olmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet secimleri dogru yaparsak uzun süre de tok kaliriz 😊

   Sil
 7. Yine harika ve bilgilendirici bir yazı olmuş canım 👌

  YanıtlaSil
 8. kilo vermenin tek yolu boğazını tutacaksın yediğinin yarısını yiyeceksin ve bol da hareket tabi herhangi bir sağlık sorunu yoksa mutlaka kilo verilir bu şekilde..

  YanıtlaSil
 9. Bahane her yerde.Biz de psikolojik tavsiyeler verdiğimizde hemen savunma ve bahanelere maruz kalıyoruz çoğu kez :(

  YanıtlaSil
 10. Great post and advices! Recently I lost mass, thanking healthy food and sports.
  https://ptaszkow.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 11. çarp sen yüzümüze çarp hihihi :)

  YanıtlaSil
 12. Şu an tam da bu durumdayım, bir an önce harekete geçmem lazım :)

  YanıtlaSil
 13. şekerli kahve beni mahvediyor ama vazgeçemiyorum

  YanıtlaSil
 14. Geçtiğimiz haftalarda bir detoks yaptım, üzerine de beni hiç yormayan bir yaz diyetindeyim. Şimdiden 2 kilo verdim, devamı gelsin ;)

  YanıtlaSil
 15. Nice post!
  I follow you! Follow me back?

  https://mysweetescapemasha.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 16. Sevgili Derya;

  Öncelikle, bu yazı uzun bir tatil gibi geçirdiği için epeyce boş verdiğim siteme yorumlarınla hareket kattığın için teşekkür ederim. = )

  Sonra, şimdiye kadar nadir olarak, o da ideal kilomun en fazla 5 - 6 kilo üstüne çıkmak dışında bir kilo sorunu yaşamadıysam da, şu "Aktif hayat" olayına çok inanıyorum. Genel sağlık durumuna ve morale faydaları açısından ilgilendiriyor beni daha çok. Bu konuda yetersiz buluyorum kendimi - düzensiz, daha doğrusu. Bu durumu değiştirmeye çalışıcam.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads