Dünya Kalp Sağlığı Günü

Kalp Sağlığı
Bugün Dünya Kalp Sağlığı Günü. Kalbimizin en önemli organımız olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. İnsan maalesef beyin fonksyonları yerinde olmadan da yaşıyor ama kalp durdu mu geri dönüşü olmuyor. Ayrıca ailemde bulunan kronik kalp hastalarını gözlemlediğimde, bu hastalığın hayat kalitesini ne kadar olumsuz etkilediğini de rahatlıkla görebiliyorum. Neleri mi yanlış yaptılar? Hemen söyleyeyim.
En başta yıllarca sigara kullandılar. Hem de paket paket. Kendi babamdan biliyorum bizlere de o havayı soluttuğu için sinir olurdum. Neyse ki bu sayede sigaradan iğrenip nefret ettim. Artık bıraktığında oldukça iş işten geçmişti. Kalp damar ve şeker hastalıkları ile ömrünü tamamlamak zorunda.
Kalp Sağlığı


İkinci büyük hata genelde erkeklerin yaptığı, hiç kusura bakmasınlar. Arkadaşlarıyla buluşup futbol oynarlar, sonrasında da mangal yakıp içki içerler. Bir de spor yaptık diye mutlu mesut eve dönerler.
Bu kötü alışkanlıklar dışında en başta kalbe zarar verenler:

 • Şeker. Doğal olmayan şekerin ve aşırı tüketilen doğal şekerin zararları saymakla bitmiyor.
 • Ekmek ve hamur işleri. Kilo yapması hariç içeriklerinde şeker de olduğu için iki katı zararlı
 • Trans yağlar , özellikle de kızartmalar.
 • Paketli hazır gıdalar
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Stres
Sporu anlatıp savunduğum zaman, birçok bahane ile karşılaşıyorum. Zamansızlıktan tutun, üşengeçliğe kadar bahaneler sonsuz. İnsan evini temiz tutmaya çalışır, arabasını sağlam tutmaya çalışır, işyerini düzgün tutmaya çalışır da kendi sağlığı için neden çalışmaz, çalışmak istemez anlayamıyorum. Sanırım spor veya hareketli olmak hala lüks ve ekstra yapılması gereken bir şey olarak görülüyor. Oysa ki diş fırçalamak, günlük yemeğimizi pişirmek, çamaşırımızı yıkamak gibi doğal bir işlev olarak görüp hayatımızda yer verebilsek sonradan bırakmak gerçekten mümkün olmuyor. Hareket insanı mutlu ediyor, sağlıklı kılıyor, fıt yapıyor daha ne olsun? Hadi bugün sağlığınız için bir şeyler yapın. Elinizdeki sigarayı söndürün, çıkın açık havada bir tur atın, derin derin nefes alın ve hayatın güzelliğinin farkına varın. Sağlıklı günler dilerim.

Kalp Sağlığı


32 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Cok güzel bir paylaşım olmus. İnsanlarımızın bilinclenmesi umidi ile.

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir hatırlatma oldu. Dünya Kalp Sağlığı Günü kutlu olsun. Herkesin sağlıklı bir hayat sürmesi dileğiyle...Sevgiler Derya hanımcım :)

  YanıtlaSil
 3. ah ah iş kendi sağlığımız olunca hep bahanemiz var zaten harika bir paylaşım olmuş bilinçli insanların artması dileğiyle :)

  YanıtlaSil
 4. peki dönüşte bir sigara yaksam olur mu? şaka bir yana kalp sağlığı çok önemli korumak lazım ama en önemlisi kalbimizi kötü kalplerden korumamız lazım değil mi? sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Kaleminize sağlık. Kutlu olsun. Ben de bugün doğmuşum :) Sevgiler,

  YanıtlaSil
 6. Kalemine sağlık Derya'cım... Yazdıklarında ne kadar haklısın, hep bahanemiz var. Kalp sağlığı günümüz kutlu olsun.

  YanıtlaSil
 7. Kalbimiz önemli. Bahane üretmeyelim, yürüyelim....

  YanıtlaSil
 8. Sağlık konusunda kardeşim hiç bir şeyi unutmaz. Sağ ol Derya, bazı kötü alışkanlıkların hatırlatılması insanı bir sarsıyor. Bu da gerekli. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kizmayin sakin herkes saglikli olsun diye yaziyorum 😊

   Sil
 9. Hatırlayıp hatırlattığın için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel bir yazı olmuş, gerçekten bunları kafamızın bir köşesine yazmamız lazım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saglik korunmasi gereken bir hazine insan için 😊

   Sil
 11. Ahhh o bahaneler bende spor yapmayı atladığım zaman boşver zaten bugün yoğundun diyorum :( Çok güzel yazmışsın

  YanıtlaSil
 12. Teşekkürler bu güzel yazı için.
  (canım diğer blogun sakıncalı uyarısı veriyor bir bakarmısın)
  Bir de pazar gününden sonra detaylı okuyacağım yazılarını Durucum Balıkesir'e gidiyor anne babasıyla şimdi çok dolaşamıyorum. ihmal ettiğimi düşünme sakın:)

  YanıtlaSil
 13. Ne güzel anlatmışsın Derya kalbine sağlık 💖. Söylediğin sözlerin hepsinde haklısın. Benim ailemde de kalp damar sorunu var. Hayatımda hiç sigara içmedim ama yeterince hatta fazlasıyla pasif içiciyim 🙄. Biz de eşimle yürüyüşe başladık ve sporu hayatımıza yeniden kattık. İnşallah devamı gelecek 😀. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 14. çok güzel bir yazı olmuş bir de dikkat edebilsek.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads