Pilates Eğitmeni Çiğdem Şimşek İle Söyleşi

Pilatese başlamak istiyorsunuz ya da yeni başladınız ama aklınıza takılan konular mı var? Uzunca bir süredir yapmama rağmen benim de kafamda birçok soru vardı. Sizlerden gelen merak edilen konuları ve kendi merak ettiklerimi pilates eğitmeni ve kendine ait Pilates House okulunun sahibi sevgili Çiğdem Şimşeğe sordum. Beni kırmayıp bloğumda yayınlanan ilk söyleşinin konuğu oldu ve büyük bir incelikle soruları yanıtladı.

Merhaba Çiğdem hanım. Bloğuma hoşgeldiniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984' te İstanbul' da doğdum. Spor hayatına küçük yaşlarda Haydarpaşa Demirspor kulübünde judo yaparak başladım. İstanbul' da birçok 1. lik dereceleri ve Türkiye Şampiyonlukları kazanmış 10 yıllık Milli judocuyum. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümünden başarı ile mezun olduktan sonra Pedagojik Formasyon alarak Beden Eğitimi öğretmenliğine hak kazandım. 
Sporculuk ve üniversite eğitiminde kariyerimi çizdikten sonra fitness ve pilates alanlarında birçok eğitime katıldım. Başarılı bir eğitmen olmak için kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum.  2008' den bu yana süren eğitmenlik hayatımın 5 yıldan fazlası pilates eğitmenliği ile geçti. Birçok Spor Kulübü ve Pilates Stüdyosunda çalıştıktan sonra kendi stüdyom Pilates House' u kurdum.  Burada da Pilates eğitmenliği ve kişisel koçluk yapıyorum.

 Ne kadar çok şey sığdırmışsınız meslek hayatınıza. Sizi fazla yormadan ilk sorumla başlayayım. Sizce evde pilates yapılabilir mi, bu konuda ne düşünüyorsunuz? Ben de hem bebeğim küçük olduğu hem de çevremde başka bir imkan olmadığı için you tube' da Amyena Zylla ile başladım ve gerek onunla, gerek Tracey Mallet ile birçok kez yazışıp soru sordum. Gerçekten büyük bir kibarlıkla sorularımı yanıtladılar. Yine de yerde yatarken yapılan hareketlerde omurgamı düz tutmam uzun zaman aldı. Tabii ki her zaman bir uzman eşliğinde çalışmak en doğrusu ancak bazen imkan bulunamayabiliyor. Sizin evde pilates yapanlara ve yeni başlamak isteyenlere kısaca ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Evde pilates yapılmasını pek doğru bulmuyorum, çünkü kendi kendinizi göremiyorsunuz ve bir eğitimden geçmediğiniz takdirde bir hareketin ana teması, nerede nefes alıp veriyoruz, hareket akışları nasıl oluyor ve vücutta neyi nasıl bir yöntem ile öğreneceğini evde pilates yapan kişinin anlaması güç olabilir. Ama herkesin de özel ders alma imkanı ve yeri olmayabilir . Onlara da önerim sizin yaptığınız gibi araştırarak öğrenmek, çok hızlı sonuç alamasalar bile zaman içinde yol katedebilirler. 

Karın düzleştirmek için en iyi spor pilatestir deniyor, doğru mudur?

Öncelikle Pilates bir egzersiz sistemidir.  Pilates dışında da karın çalıştıran birçok egzersiz sistemi vardır.  Pilatesin en büyük farkı şudur,  karnı nasıl kullanacağınızı, nasıl aktifleştireceğinizi öğreniyorsunuz.  Her derste aynı hareketleri yapsak bile,  her derste farklı şeyler öğrenebiliyorsunuz. Core (karın) bölgesi nasıl aktifleştirilir derseniz bu da diafram nefesi ile olur. Diaframı devreye sokmak, karnın en derınliklerindeki tüm karın bölgesini kemer gibi saran bir kas olan transvers abdominis' i devreye sokmak , belimizden yukarı doğru tüm sinirlerin geçtiği multifidus kasını aktive etmek ve pelvis taban kaslarını aktive etmek yani çalıştırmak. Bu saydığım kasları tek veya 10 derste çalıştırmayı öğrenmek kolay değil zamanla yol katettikçe öğrenmeye ve uygulamaya başlıyorsunuz.  İşte bunları sadece pilateste yapabiliyorsunuz. Bunları uygulayabildikten sonra her egzersizde karnınızın düzleşmesi kolaylaşır.  Tabii beslenmeden bahsetmedik. 1 numarada beslenme gelir. 

 Yeni doğum yapmış kadınların karın kaslarındaki açıklık olan dıastasis recti durumunda pilates yapılabilir mi, nelere dikkat etmek gerekir?

Pilates her daim kişiye özel yapılan bir egzersiz sistemidir. Doğum yapmış ve diastasis recti durumu olan bir kadında da kişiden kişiye değişebilir.  Şöyle ki, daha önce hayatında egzersiz, spor olan ve kas yapısı da genetik olarak iyi olan bir kadının karnının düzelip doğum öncesi duruma dönmesi daha kolayken, önceden hiç spor yapmamış ve kas yapısı iyi olmayan birinin sadece pilates ile durumu düzeltmesi çok daha zordur.  Bu kişiler nasıl çalışmalıdır karındaki kaslar rektus kası birbirinden ayrılarak arada boşluk ve fıtıklaşma durumu yaşadığı için, çalışmada önce kası uzatarak çalışmalıyız.  Kısa kısa karın hareketleri değil, daha fonksyonel, kol ve bacakları da karın hareketlerine eklemeliyiz. Karnı uzatarak daha yavaş ve az tekrar ile çalıştırmalıyız. 

Pilates spor olarak tek başına yeterli midir?  Yanı sıra kilo vermek, korumak ve sağlıklı kalmak için yürüyüş, koşu, aerobik ve benzeri kardio çalışmaları yapılmalımıdır?

Kişiye ve amaca göre değişebilir ama genelde hiçbir şey tek başına yeterli değildir. Şöyle örnek verelim; kilo vermek isteyen biri pilatese başladı, amacı kilo vermek olduğu için sadece pilates yetmez. Doğru, dengeli ve yeterli beslenmenin programının içinde olması gerekir, bununla beraber yağ yakması ve kalbini kuvvetlendirmesi de gerekir (yürüyüş, interval koşular, yüzme v.s.). Pilates ile de kas kaybını önleyip sıkılaşma sağlayarak çok rahat kilo verebilir. 
Korumak ve sağlıklı kalmak için de, beslenme doğru, dengeli ve yeterli ise kişi, haftada 2-3 gün pilates yaparak ve aynı yamanda kendine uygun kardio programı yaparak formda kalabilir.

Karın deyince birçok kişinin aklına hemen mekik hareketi geliyor.  Pilateste de mekik hareketi var. Ancak yanlış yapılınca karın kaslarını dışa doğru da şişirebileceği söyleniyor. Gerçekten karın için mekik en etkili hareket midir? Pilateste mekik yerine geçebilecek başka hareketler var mıdır?

Mekik nedir? Bükülme hareketi, yani vücudun üst bölgesini alt bölgeye yaklaştırmak demektir.  Klasik mekiklerde bilinçsiz yaparsanız beli zorlayabilirsiniz.  Karnımı eriteceğim diye beli sakatlayabilirsiniz. Böyle bir şeyle karşılaşmamak için beli natürel pozisyonda tutmanız gerekir. Bunu yapamıyorsanız, baskı pozisyonunda tutup daha yavaş ve nefesle beraber karnı çalıştırabilirsiniz.  Yanlış yapıldığında dışa doğru şişme değil de, beli sakatlama riskiniz daha büyük.

Hep aynı hareketler mi tekrarlanmalı, yoksa değiştirmek mi gerekir?

Kişinin ihtiyacına göre hareketler değişebilir ama hareket değişmeden bazı küçük nüanslarla zorluk dereceleri arttırılabilir.  Önemli olan doğru hareketle, doğru bölgeyi çalıştırmak. Çok hareket kullanacağım diye çalışmayı yarım bırakmamak gerekir. 

Antara  diye yeni bir akım var. Bunda da yerdeki pilates hareketlerinin popo altına bir yastık koyarak yapılmasının omurgayı sabit tutmada daha faydalı olduğu savunuluyor. Gerçekten ince bir yastık hareketleri uygulamayı kolaylaştırıyor. Siz ne dersiniz?

Bu akımı daha önce duymadım. İnternetten araştırdım ama tam bir bilgiye rastlamadım.  Sizin açıklamanızdan yola çıkarsak popo altına koyulan yükseltiler her zaman hareketleri zorlaştırır. Oturur pozisyonda vücut yükseldikçe yer çekimine daha fazla maruz kalacağından omurga stabilizasyonu ve dengede kalmak daha zorlaşır. Zorluk derecesi yüksek (advance) bir hareket için kaslar daha fazla devreye girsin diye uygulanan bir sistem olabilir. 

Ben nefes alırken karnımı şişirip verirken iyice içime çekerek çalışıyorum. Bu diafram nefesi midir?

Evet. Bu diafram nefesidir. İki çeşit nefes vardır.  Akciğer ve diafram nefesi. Diafram nefesi daha iyidir çünkü oksijen kapasitesi daha fazladır. Nefes aldığımızda vücuda daha fazla oksijen sokarız. Hücreler daha fazla oksijen taşımaya başlar ve hücrelerden kana daha fazla oksijen geçtiğinde kan akışı hızlanır, metabolizma daha hızlanmaya başlar. Egzersiz esnasında diaframı kullanabilirsek daha fazla kalori yakarız.  Günlük hayatta nefes alış verişlerimizi genellikle akciğer nefesi ile yapıyoruz. 

Haftada kaç gün Pilates yapılmasını öneriyorsunuz?

En az 2 yapılmalıdır.  En ideali ise 3' tür. Özel durumları olan kişiler daha fazla yapabilir. 

Bu güzel sözleşi için ve bloğuma konuk olduğunuz için çok teşekkür ederim Çiğdem Hanım.

Ben teşekkür ederim. Umarım yararlı bilgiler vermişimdir. Unutmayın ! Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer vücudunuz, ona iyi bakın...

Not. İlgilenenler için Çiğdem Şimşeğin Pilates House stüdyosu Egeboyu-Sancaktepe/ İstanbul'da. Kendisine ayrıca PILATESHOUSE_CIGDEM instagram hesabından ulaşabilirsiniz. 

  

 
14 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. başarılı bir söyleşi olmuş. emeğinize sağlık
  http://bahareli.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok tesekkürler. Umarim bilgilerden birçok kisi faydalanir.

   Sil
 2. Çok güzel bir söyleşi olmuş. Teşekkürler, çok iyi oldu bu. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben tesekkür ederim. Çigdem hn gerçekten de çok açiklayici yol gösterici bilgiler verdi.

   Sil
 3. çok başarılı bir söyleşi olmuş

  YanıtlaSil
 4. Ebru Şallı'nın programıyla bir aralar düzenli yapıyordum. Ama söyleşide bahsedildiği gibi ne kadar doğru yaptığımı bilemiyordum açıkcası. Bugün bir arkadaşımla yazıldık kursa. Bakalım nasıl olacak???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ebru salli yi pilates anlaminda çok begenmiyorum. Fitness gibi geliyor. Ancak uzmanlar daha iyi bilir. Imkan varsa kursta ögrenmek daha saglikli tabii ki.

   Sil
 5. canım harika bir söyleşi olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Beğenmene sevindim çok keyifliydi benim açımdan da.

   Sil
 6. Spor soslu güzel bir röportaj... :)

  Yeni keşfettim, ben de beklerim... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Her zaman beklerim iadei ziyarete gelirim mutlaka.

   Sil
 7. Bende sporun eğitmen eşliğinde yapılması taraftariyim sonucta herkesin uzman oldugu bir alan var cok guzel bir şöylesiydi keyifle okudum.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads