Hedeflerimiz Gerçekçi Mi?

Bazı konular var ki zaman zaman değinmek zorunda kalıyorum. Genç kızlar ve kadınlar için, aynı oranda olmasa da erkekler için de fit olmak, kilolu olmamak çok önemli bir konu her ne kadar başka değerler de önemli desek de dış görünüşün kendimize güveni ne kadar etkilediğini reddedemeyiz. Ama bu kadar önem verdiğimiz bir konuda hep aynı hataya düşüyoruz; bir sihirli formül bulsam da çabucak forma girip tekrar eski hayatıma dönsem. Bu yolun geri dönüşü yok arkadaşlar. One way ticket yani... Önünüzde iki seçenek var. Ya sağlıklı yaşayıp, dengeli beslenip, sporunuzu yaparak yaşamayı seçersiniz, ya da ben kendimden memnunum zaten dış görünüş önemli değil deyip hayatınıza öyle devam edersiniz. Sağlıklı yaşam derken de gerçekten sağlıklı yaşamayı kastediyorum resimlerine bakıp örnek aldığımız modellere benzemeyi filan değil. Ben her iki seçimi de saygıyla karşılıyorum yeter ki insan seçimine sadık kalsın.

Spor programı hazırladığım birçok kişi de çabucak sonuç görmek istiyor, biliyorum ki çok azı hayatı boyunca disiplinli olarak spora devam edecek. 10 kilo, 20 kilo, 30 kilo bir haftada alınmıyor arkadaşlar. Ömür boyu spor yapmayı ilke edinmez kısa vadeli düşünüp gerçekçi olmayan hedefler koyarsanız bu uzun süreçte size gereken sabrı gösteremezsiniz. Başarı hızınız yaşınıza, temponuza, günlük hayatta ne kadar hareketli olduğunuza, sağlık sorununuz olup olmamasına ve tabii gerçekten dengeli beslenip beslenmediğinize bağlıdır. Kimi ayda 5 kg verebilirken, kimi 10 kimi 2 kg verebilir. Bunda bir anormallik yoktur. Yolunuza devam ettikçe devamı gelecektir. Bir ay spor yapıp vazgeçen biri tabii ki istediği hedefe ulaşamaz. Hedeflerimiz gerçekçi olursa hayatı da kendimize zehir etmemiş oluruz.

20 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. şu anki kilom 75, hedef 65. süre 1 ocak gerçekci mi? evet. (daha önceden yaptığım için). çaba gösteriyor muyum? hayır. :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dürüst bir yanit ama çaba göstermeden hedefinize nasil ulasmayi planladiniz?

   Sil
 2. insan bünyesini-vücudunu tanıyorsa sorun olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben emek vermeden hedeflere ulasilmayacagina inananlardanim. Sizin planinizi anlayamadim kusuruma bakmayin. Ama siz uygulamadan memnunsaniz sorun yok. Sevgiler.

   Sil
 3. gerçekçi hedefler çok önemli ; kilom 68 hedef 55 yılbaşına kadar yarsını vermeyi hedefliyorum ve çalışmalara da başladım en azından akşamları agzımı tutuyorum ;

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baslamak bitirmenin yarisidir. Yardima destege ihtiyaç duyarsaniz ben hazirim.

   Sil
  2. akşam abur cubur mahvediyor yaa bende bıraktım. işin garibi aramıyorum da gereksizmiş yani :)

   Sil
  3. Aksam 20.00 den önce en geç yemiş olmak, aburcuburu bırakmak çok etkili yöntemler. İnsan alışıyor sabah da daha rahat kalkıyor yataktan. Siz de hiç çabam yok demiştiniz ama bir yerden başlamışsınız :)

   Sil
 4. ama çaba değil ki bu yaa. hani yememek için kendimi tutuyor olsam tamam. ama bende o hal yok ki. bi akşam yemeyim bakalım nolcak dedim canım istemedi. sonra ki akşam da istemedi. hala da istemiyor. önceden sanki mecburmuşum gibi sorgulamadan yiyordum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi gelin bu yıl hedeflerimize ulaşma yılı olsun. Ben size yardıma hazırım.

   Sil
  2. tmm. bende hazırım. napcaz?

   Sil
  3. Sevgili kural kural derya1970@outlook.de adresine boy kilo bel ölcünüzu baslangic olarak yazip spor tavsiyesi mi istiyorsunuz yönlendirme mi haftalik program mi ben sonuna kadar size destek olurum.

   Sil
 5. Tam da motivasyona ihtiyacım olduğu bir anda, spor ve diyet şevkim kırılmaya yüz tutmuşken yazınız ilaç gibi geldi teşekkürler...
  sibelintarifdefteri.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kirilmasin Sibel hanim. Benim blogumda hediye verebilecegim bir sey yok ben de takipcilerime motivasyon ve destek veriyorum elimden geldigi kadar. Her zaman yardima hazirim.

   Sil
 6. Benim öncelikli hedefim göbeğimi eritmekti, sonra sağlıklı yaşama döndü. Hala uğraşıyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzel seçimi yaptin. Saglikli fit bir genç kiz oldun.

   Sil
 7. Benim herhangi bir hedefim yok açıkçası. Zaten normal kilonun altında olduğum için. :)

  Size bir şey sormak istiyorum. Merdiven çıkıp inmek insan sağlığı açısından bir sorun teşkil eder mi?
  Bizim evin içi merdivenli olduğu için sürekli çıkıp iniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman çok sanslisiniz hem bol bol yiyebilir hem de biraz sporla sagliginizi koruyabilirsiniz. Merdiven isini de tam adamina sordunuz. Evin icinde 15 evden sokaga inene kadar da 40 basamak günde kaç kez inip çikiyorum bilmem. Kilo almanizi engeller bacak arkasindaki selülitleri yokeder popoyu diklestirir baseni sekillendirir. Pek zararli oldugunu sanmiyorum :)

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads