Yurtta Kalanlar İçin Spor Önerileri

Bloğumu yazmaya başlarken itiraf ediyorum ki biraz kendi yaşımdakilere, çocuklu annelere ve menopoz öncesi dönemdeki kadınlara yönelik konular düşündüm. Zaman içinde sizlerden gelen sorular ve istekler beni yönlendirip konularımı çeşitlendirdi. Genç takipçimin bu kadar çok olacağını düşünmemiştim ancak gençlerden de birçok soru gelmesi beni oldukça sevindirdi. En çok sorulan konu, öğrencilerin kafasını meşgul eden bir sorun. Yurtta nasıl spor yapacağız? Birçok arkadaşın yürümekten başka imkanı yok ancak artık hepimiz biliyoruz ki sadece yürüyüş, vücut sıkılığını ve şeklini korumaya yetmiyor. Tabii ki çok çok önemli bir kardio yürüyüş, ancak başka bölgesel hareketlerle de desteklenmesi gerekiyor. O yüzden tek tek yanıtlamaktansa, düşünüp taşındım yurtta yapabileceğiniz basit hareketler de tavsiye edeceğim zaman zaman.. Çoğunuz yurt odasında yere yatarak hareket yapmak istemediğiniz için ayakta, küçük alanda neler yapılabilir hep beraber görelim.

Squat
En temel hareketlerden olan squat çeşitlerini sanırım yurt odasında, hatta banyoda bile rahatlıkla yapabilirsiniz... Düz squat, sumo squat, plie squat hem yağ yakmanıza destek olacak hem birçok kası çalıştıracak. Aşırı kilolu olanlar ve bacak basen bölgesi kalınlaşmaya yatkın olanlar kilo verdikten sonra squata başlarsa daha doğru olur.

Push Up

Yine temel hareketlerden push up`ı yerde yapmak yerine eller duvara dayalı, sandalyeye dayalı yapabilirsiniz.

Barre workout`un birçok hareketi aslında ayakta ve küçük bir alanda yapılmaya müsait. Plie squat, lunge puls, bacak pulsları v.s.

Dumbel ya da su şişeleriyle kol göğüs çalışması yapma imkaniniz yoksa daha önce de eklediğim göğüs sıkıp bırakma hareketlerini yapabilirsiniz.
Bir iki de örnek görelim. Önümüzdeki günlerde başka örnekler de vereceğim. İşte size ayakta yapılabilecek bir barre workout ve bir pilates videosu.
Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads