Nike Air Force 1: En İyi Sneaker Olarak 7 Neden

 


Ünlü tasarımcı Bruce Kilgore tarafından tasarlanan Nike Air Force 1, ilk kez 1982 yılında satışa sunuldu. Amerikan başkanının uçağı olan Air Force One’dan ismini alan sneaker, Nike ‘Air’ teknolojisinin kullanıldığı ilk ayakkabı olarak da tarihe geçti. Bu teknolojiye ek olarak, AF-1’in efsanevi tasarımı ve dayanıklılığı, bu ayakkabı serisini hem spor sahalarının hem de sokak modasının vazgeçilmezlerinden biri haline getirdi.

 

Nike Air Force 1’i En İyi Sneaker Yapan 7 Neden

İlk olarak basketbol ayakkabısı olarak tasarlanan AF-1, zamanla şık spor çizgisinden şaşmadan model çeşitliliğini artırmayı başardı. Markanın sıfır karbon atık hedefi doğrultusunda geri dönüştürülen materyallerin de kullanımına yer verilen AF-1 genellikle piyasadaki en iyi Nike Sneaker olarak adlandırılıyor. Peki AF-1 serisini en iyi sneaker yapan nedenler neler?
 

1-    Zamana Karşı Koyan Tasarım


Air Force 1 1982’de satışa sunulduktan sonra, 1986 yılında birkaç değişiklikle tekrar piyasaya sunuldu. 1986'daki bu relansman, ayakkabının Air teknolojisi ile donatılmış bir tabanla yeniden tanıtılmasını sağladı. Böylece konfor ve performans artışının yanı sıra, AF-1 serisi daha fazla kişiye hitap eder bir hale gelmiş oldu. Air Force 1'in bu tarihi tasarımı, modanın akışına meydan okuyarak kendisini yıllar boyunca yeniden tanımladı ve günümüzün spor giyim modasında da hala zirvede bulunuyor.

 

2-    Çok Yönlü Tarz


Oldukça geniş renk skalası ve minimalist tasarımı sayesinde birçok farklı kombinle uyum sağlayan AF-1, her tarzı taçlandırıyor! Farklı materyaller kullanılarak üretilen kanvas, deri, ve süet gibi çeşitli modellere sahip. Gerek eşofman ve sweatshirt ile spor bir tarz, gerekse gömlek pantolon altına şık ve konforlu bir dokunuş olarak dolaplarda yerini alıyor.

 

3-    Rahat Şıkın Vazgeçilmezi


Nike’ın patentli Air (Air-sole) teknolojisini içeren ayakkabı, tabanında bulunan hava üniteleri sayesinde mükemmel konfor ve darbe emilimi sunuyor.  Uzun süre boyunca yapılan yürüyüş, koşu ve basketboldan sonra bile ayaklarınızı rahat ettirir. Ayrıca file paneller ve nefes aldıran kumaşlar içeren tasarımları, özellikle sıcak yaz günlerinde ayaklarınızı serin tutar.

 

4-    Üstün Kalite ve Dayanıklılık


Kullanılan materyallerin kalitesi ve ayakkabıların dayanıklılığı aslında AF-1 öne çıkaran faktörlerin başında geliyor. Serinin üretiminde kullanılan, yüksek kalitede süet, deri ve dayanıklı sentetik sayesinde, AF-1 burun ve topuk gibi yüksek aşınmaya meyilli bölgelerde oldukça sağlam bir yapıya sahip. Ayrıca, tabanının yüksek tutuşa sahip dayanıklı yapısı ayakkabının uzun süre rahat bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar.

 

5-    Sürdürülebilirlik ve Stilin Eşsiz Uyumu


Nike, günümüzde özellikle büyük markaların edindiği sıfır karbon atık hedefini takip etmekte oldukça kararlı. Bu nedenle, AF-1 serisinde en az %20 oranında sürdürülebilir materyallere yer veriyor. Sentetik kimyasallar olmadan yetiştirilen organik pamuk ve geri dönüştürülmüş polyester ile bazı AF-1 modelleri %50 oranında sürdürebilir materyallerden üretiliyor. Böylece Air Force 1 serisi ile hem stil sahibi hem de çevre dostu bir imaj çiziyor.

 

6-    Bir Popüler Kültür Fenomeni


AF-1, 1982'de piyasaya sürülmesinden bu yana kalıcı bir kültürel etki yaratarak, hip-hop ve sokak stilinin sembolü haline geldi. Ünlü sanatçılar ve sporcuların da bu ayakkabıya olan ilgisi, serinin popülerliğini artırarak, günümüz popüler kültürünün kült bir parçası haline getirdi. Ayrıca tasarımının sadeliğini Off-White, Supreme ve Comme des Garçons gibi ilgi çeken markalarla collabler (iş birlikleri) yaparak bir sanata dönüştürmeyi başarmıştır. Bu sayede aslında AF-1 bir sneaker olmanın yanı sıra herkesin ilgisini çekmeyi başaran bir popüler kültür ikonu!  

 

7-    Koleksiyoncuların Gözdesi


Kişiselleştirmeye oldukça elverişli bir sneaker olan AF-1, sınırlı sayıda üretilen serilerinin yanı sıra, sanatçılarla yaptığı iş birlikleriyle de öne çıkıyor. Hatta zamanla değer kazanan bazı modeller bir yatırım niteliğinde! Virgil Abloh’un Off-White ile tasarladığı The Ten koleksiyonu, Travis Scott’ın kendi dizaynı olan serisi ve Güney Koreli müzisyen G-DRAGON’ın markası olan PEACEMINUSONE ile yapılan collabler AF-1’in koleksiyon değerini oldukça artırdı. Bu özel tasarımlar sınırlı sayıda üretildiği için koleksiyoncular arasında çok rağbet görüyor. Hatta sadece özel AF-1 modellerinin tekrar satışının yapıldığı birçok internet sitesi bulunmakta.

 

Yorum Gönder

Yeni yorumlara izin verilmiyor.*

Daha yeni Daha eski

Ads

Ads