Organik Ürün Sertifikaları Nelerdir? 1. Bölüm


organic-sertifikat

Tekrar merhaba. İlk yazım Organik Ürün Nasıl Olmalı’ dan sonra, Organik Ürün Sertifikaları Nelerdir konulu yazımla sevgili Derya’nın bloğundayım. Bu yazımda sizlere birçok organik markanın üzerinde bulunan etiketlerin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışıcam. Aslında o logoları alabilmek için çok ciddi uğraşlar veriliyor. Bu yüzden, bu sertifikaları alabilen firmalar sitelerinde özel sayfalar yaparak bu sertifikalarını sergiliyorlar. Eğer bir ürün veya marka Organik diyerek ambalajında bu kelimeye yer verip sitesini incelediğinizde neye göre organik olduğuna dair bir belge size sunamıyorsa, asla o ürünü almayın. Çünkü bu kelime oyunudur.

Bir ürüne organik etiketi koyup içeriğine;

SLS, mineral yağ, silikon.

PEG emülgatörler.

Carbomerler.

Parabenler.

İzopropil miristat.

Sentetik parfüm ve boyalar.

Yağlı alkoller ve asitler.

Propilen glikol gibi çok ciddi kimyasallar girince, o ürün asla organik olmaz zaten aşağıda okuyacağınız hiçbir sertifikayı alamaz. Eğer biraz olsun bilinçlenirsek bu gibi kelime oyunlarıyla insan sağlığını tehdit eden markaların ürünleri rafta kalır. Buda markanın bitmesine neden olur hem de paramız cebimizde kalır.

NaTrue Sertifikası


NaTrue, Brüksel merkezli oluşturulan dünyanın gerçek anlamda ilk uluslararası geçerli Doğal ve Organik Kozmetik Sertifikası'dır.

Bugüne kadar bilinen sertifikalar esas olarak ülkesel ve bölgesel karakter taşıyordu ve çok sayıdaki sertifikanın birbirinden farklı kriterleri kargaşaya yol açıyordu. Gerçek anlamda uluslararası bir doğal ve organik kozmetik sertifikası yoktu. Bu kargaşa içinde tüketiciye yol gösterecek apaçık tanımlanmış kriterlere ihtiyaç bulunuyordu.

Doğal ve organik kavramını, gerçek anlamda doğal ve organik olmayan ürünlere karşı korumak amacıyla Brüksel’de iki yıldan beri süren çalışmalar sonunda NaTrue sertifikası oluşturuldu. 2009 başında doğal ve organik kozmetik ürünler, NaTrue sertifikasına göre değerlendirilmeye başlandı.

NaTrue Uluslararası Sertifikası ile gerçek doğal kozmetik tüm dünyada bir bakışta tanınacak.

Brüksel’deki NaTrue Organizasyonu ve Bilimsel Kurulu, gerekli kriterleri sürekli olarak denetleyecek. Ürün formüllerinin kontrolü ise bağımsız sertifikalandırma kuruluşları tarafından yapılacak.

NaTrue işareti ile gerçek doğal kozmetik ile doğala benzer kozmetikler dünyada ilk defa tam olarak ayrılmış olacak.

Bir kaç ürünü için sertifika alabilen bazı firmaların, tüm ürünleri sertifikalıymış gibi davranabildikleri dikkate alınarak, sadece ürünlerinin en az % 75'i sertifika alabilecek olan firmaların ürünlerine NaTrue işaretinin verilmesi kararlaştırılmış bulunmaktadır.

NaTrue kriterleri, birçok ülkesel ve bölgesel sertifikadan farklı olarak, Natrue web sayfasında tüm ayrıntılarıyla tüketicinin bilgisine sunulmuş bulunmaktadır:


BDIH Kontrollü Doğal Kozmetik
Belirlediği ölçütlere uyulması dünya çapında çalışan Kontrol Enstitüsü Ecocontrol tarafından gerçekleşiyor. Kriterlere uyan kozmetikler, damgasıyla belirleniyor. Bu tarafsız kurum, doğal ürünlerden hammadde ve üretimleri temel alınarak ‘kontrollü doğal kozmetik’ olma ölçütünü belirledi.

Hammadde bitkisel olmalı.

Organik tarımdan gelmeli ve kontrol edilmiş olmalı.

Organik toplamayla hasat edilmeli.

Hayvanlar üzerinde test edilmemeli.

Hayvansal hammadde kullanılmamalı.


ECOCERT
ECOCERT, uluslararası "Organik Sertifikalar" sağlayan en önemli organizasyondur. Standart kuralları çok sıkıdır. Üretimin tamamını “her aşamada” denetler. Bitki yetiştirilirken, toplanırken, temiz suyla sulanırken, formül oluşturulurken, dolum aşamasında, paketlenirken, ambara konulurken… ECOCERT sertifikası, ciddi firmaların ve tüketicilerin talep kuyrukları oluşturduğu, uzun bir prosedürden sonra verilen; kâğıdından şişesine kadar çevreye karşı saygılı tutumuyla titiz, ideolojik bir bakış noktasındadır. Bağımsız bir kurumdur. 15 ülkede ofisi, 80 ülkede varlığı mevcuttur.


ECOCERT, organik kozmetikler için standardını şöyle belirlemiş:

- En az % 95 bitkisel ve doğal madde olmalı.

- “Negatif” listesine dâhil olmayan sentetik maddeler  %5 ile sınırlı olmalı.


COSMEBIO


Etiği olan kozmetik ürünlerin özelliklerini belirlemek için on kozmetik laboratuvarının işbirliğiyle kurulmuş bağımsız bir kuruluş. COSMEBIO’nun, günümüzde 200'den fazla üyesi ve 4000'den fazla sertifikalı ürünü var. Çevre dostu, organik ve doğal ürün arayan tüketiciye rehber bir kurum oldu. Çünkü sektörde organik tarımı, hammadde ve madde tedarikçilerini, özel üreticileri, kozmetik laboratuvarlarını ve dağıtıcıları da şeffaf bir çatıda topladı.

Cosmébio logosunun ardındaki teminat nedir ki?

Cosmebio, organik kozmetik ürünleri üretmek için kullanılan üretim prosedürlerinin şeffafça açıklanmasını şart koşar. Organik ve Çevre Dostu logosu taşıyan ürünler, ağırlıklı olarak doğal maddeler veya doğal kökenli maddeler içermek ve sıkı kurallara uymak zorundadır. En az %95 doğal madde, doğal kökenli madde ya da organik tarım kaynaklı (tüm vakalarda bu oran her zaman% 95 daha fazla) madde içermek zorundadır. PEG, GDO, silikon, parafin, parabenler veya fenoksietanol gibi, sentetik koruyucuların hepsi, sentetik kokuları, renklendiricileri, petrokimya türevlerini kara listeye almıştır, kullanılmaz. İyonize tedavilere karşıdır. Doğaya bir saygı ve ekosistemin dengesi açısından hayvanlar üzerinde test yapılmamasına karşıdır. Ambalaj ve dış ambalajları, biyolojik olarak parçalanabilen ya da geri dönüşümlüdür. Ürünün tüm aşama bilgileri ambalaj üzerinde yer almalıdır.


ECO GARANTİE
Çevreye saygı göstererek, dünyanın ekolojik dengesini bozmadan üretim gerçekleştiren firmaların kurallarını ve kalite normlarını belirleyen kozmetik ve temizlik maddelerini denetleyen bir kuruluş. Sadece kurallarına uyan firmalar bu logoyu kullanabiliyor. Üreticileri de denetliyor.

Kriterleri:

İnsan, hayvan ve bitkiler arası dengeyi bozmadan, kaynakların sürekliliğini etkilemeden üretim yapılması. Sosyo ekonomik dinamikleri göz önüne alarak üreticiyi de tüketiciyi de destekleyen kanunların kollanması. Üretim metotlarının, içerikte kullanılan aktiflerin çevrebilimle ilgili ve insan hakları açısından istismar edilmemesinin gözetilmesidir. Dürüst fiyatlandırma kullanılması. Dönüşümlü malzeme kullanımı sağlamak ve hayvanlar üzerinde test edilmemesi şartı.

  Devam edecek...

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Organik Ürün Nasıl Olmalı?
Organik Ürün Sertifikaları Nelerdir - 2

28 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Bilgilendirici faydalı bir yazı olmuş, çağımızda gelişen teknoloji ve maliyetler nedeniyle ucuçakma şeyler ön planda. Halbuki gıda'dan kozmetiğe kadar her şeyde bu tür sertifikalar, damgalar ve kalite standartları çok gerekli artık.

  YanıtlaSil
 2. Yazınız için çok teşekkür ederim Derya Hanım, çok faydalandım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili sevdaninzillisi yazdi bu güzel yazilari.

   Sil
 3. Спасибо за познавательный пост ))

  http://evgenijamir.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Organik deyince aslında ürünün kendinden başka bir şey olmamalı düşüncesi var kafamda, raf ömrü dediğimiz konu sıkıntılı. E türevi katkı maddeleri, paraben vs derken konuya hakimiyetimiz artıyor, sertifika bile gerektirmeyen en organik ürünler kesin çözüm. Dünya markası nescafenin 3ü1 arada ürünlerinin zararları ile ilgili bir yazı okudum yakında, çok küresel markalara da güvenilmiyor merdiven altı olanlara da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Markayla da ilgisi yok aslinda. En iyisi kendimiz ekip dikelim.

   Sil
 5. Nice post, lachicchina.blogspot.com i following your blog, bye!

  YanıtlaSil
 6. Tuhaf bir şey, artık bazı konularda insanların takas yoluyla sağlıklarını korumaya çalışacaklarını düşünüyorum.
  Her şey o kadar karışık ki, aslında doğal olan her şeyin tüketimi için bir zamanı var. Bir de nelirli bir miktarda üretilebiliyor. Süre ne kadar uzarsa "içinde ne var?" diye düşünmeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne kadar taze ve islem görmemis o kadar saglikli.

   Sil
 7. Sertifika çeşitlerinin pek çoğundan habersizdim.Kullandığım ürünlerde rastladığım tek sertifika Ecocert oldu şimdiye kadar...

  YanıtlaSil
 8. Thank you dear for following my blog.. I follow you back now #717
  KIsses

  http://myspaceofbeautybygiada.blogspot.it

  YanıtlaSil
 9. İçeriğinde bulunmaması gereken ürünleri not aldım. Ezberime de kaydedersem daha iyi olacak sanırım.. Teşekkürler bu bilgiler için.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 10. Hemen herşeyi satmak için organik diyorlar. Satıcı köylüler bile hemen organik diyorlar ki onlar bile gübrede hile yapıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii herseye hile karisiyor. Ilaçlama çogu yapiyordur yoksa zararlilarla mücadele edemezler.

   Sil
 11. Canım çok faydalı bir yazı olmuş. Genetiğimizle oynadılar resmen. Ne yeyip, içtiğimizi bilmiyoruz. Ama bu sembolleri de akılda tutmak büyük marifet. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslinda telefona kaydedilirse takibi kolay olur.

   Sil
 12. Logolara bakınca kullandığım kozmetiklerin içler acısı durumunu fark ettim.
  Bilgilendirme için teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads