Organik Ürün Nasıl Olmalı ?


Bugün çok özel bir konuğum var. Organik ürünlere bloğunda oldukça sık yer veren ve bu konuda geniş bilgiye sahip olan sevgili arkadaşım Sevdanın Zillisi bloğun sahibesi Sevda bana çok güzel bir yazı ile konuk oldu. İkinci yazısı da yakında gelecek. Kendisine çok teşekkür ediyor ve sizi bu mutlaka okunması gereken yazı ile başbaşa bırakıyorum.

konuk yazar- sevdanın zillisi- organik ürünler

Merhaba, ben sevdaninzillisi bloğunun sahibi Sevda. Bloğumda özellikle organik ve temiz içerikli ürünlerin incelemelerini yapıyorum. Bu konuda çok fazla makale okuyorum, ne nasıl olmalı öğrenmeye çalışıyorum. Sevgili Derya’nın okuyucuları için de Organik Ürün Nasıl olmalı konulu 2 yazı hazırladım. Umarım sizin de bilmek istediklerinizi açıklayabilirim.

Organik kozmetik, organik temizlik, organik gıda diyoruz ama neye göre diyoruz? Bir ürün fiyatı yüz tl üzeri olduğunda, o ürün evet gerçekten temiz içerikli midir? İşte bunu bilmiyoruz. Özellikle gerçek organik ürün kullanmaya başladıktan sonra, küçük kelime oyunları ile neler yapılıyor ve kandırılıyoruz gördüm. Okuduğum ürün açıklamaları, içerik bilgileri öyle geniş bir konu ki; saatlerce yazsam da gene de tam anlamıyla açıklığa kavuşturamam.

Öncelikle bir marka veya ürün nasıl organik olmalı, bunun hakkında kendi bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir marka, organik etiketine sahip olması için çeşitli kurum ve kuruluşlardan SERTİFİKA almak zorunda. Aksi halde etiketine organik kelimesini eklemekle olmuyor.

Sertifikayı  almak için yüzlerce testten geçiyorlar. İçerikleri nereden geliyor, toprak şartları neler onlar bile inceleniyor. Sertifikalarını aldıkları takdirde iş bitmiyor ,belli dönemlerde yıl içinde onlarca kez gene denetleniyorlar. Eğer belirtilen şartların biri bile değiştirilmişse sertifika iptal ediliyor ve süreç yeniden başlıyor.

Bir firmayla başıma gelen olayı en basiti anlatmak istiyorum. Organik etiketinde yazan ve ciddi fahiş fiyata satılan markaya sordum sertifikanız nedir, neye göre organiksiniz. Bana verilen cevap SERTİFİKAMIZ YOK, içeriğinde kullanılan ananas organik bu yüzden markamız organiktir. Cevabın komikliğine bakar mısınız? İçeriğinde, yani ben istediğim gibi kimyasalları kullarım ama minicik bir katkım organikse eğer 3 liralık içeriğe sahip ürünü 103 liraya satarım.

Ülkemizde maalesef bu konuda ciddi açıklar var. Hem işe yaramayan kimyasal bombası ürünleri organik diye alıyoruz, hem de kendimize kötülük yapıyoruz.

Bir diğer konu bitkisel içerikli ürünler. Özellikle saç boyalarında görüyorsunuz bitkisel saç boyası deniliyor ama içerisinde amonyak, resorsinol ve daha birçok madde var. Bu nasıl bitkisel o zaman? Neden 10 liralık saç boyasına 60 lira gibi ücretler ödüyoruz?

Bu yazımın ardından, sevgili Derya sizlere organik sertifikaları nedir onunla ilgili 2.bir yazı yayınlayacak. Lütfen o sertifikaları ezberleyin. Çünkü bir marka bu sertifikalardan birine bile sahip değilken sizi kandırıp organik diyerek sağlığınız ve bütçenizle oynamasına izin vermesin.

Konuyla ilgili diğer yazılar:

Organik Ürün Sertifikaları Nelerdir -1 
Organik Ürün Sertifikaları Nelerdir - 2

50 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Great post dear

  Have a nice day! :)

  YanıtlaSil
 2. organik ürün denilince herkesin kafası çok karışıyor ve çok ciddi oyunlar dönüyor.Ben teşekkür ederim sana bu imkanı verdiğin için deryacım.
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 3. Üzerinde organik yazıp da İzmit'te yetişen ürün bana inandırıcı gelmiyor. O topraklar sanayi bölgesinde.

  Sertifika çok önemli. Bir de sinekli olması :)

  YanıtlaSil
 4. It is very interesting o know all that especialy now when good and organic products are so difficult to find, even more difficult due to techniques that allows individuals to lie about their products.
  I wish you a beautiful day!
  Greetings,
  Flo from
  https://femeieastazi.blogspot.it

  YanıtlaSil
 5. Ne kadar önemli bir konu, gerçekten teşekkür ederim bu yazı paylaşarak önemli bir farkındalık oluşmasına katkı sağlanabilir. İkinci yazıyı da merakla beliyorum. <3 İkinizinde emeğine sağlık <3

  YanıtlaSil
 6. Lovely post dear! Have a great week! xx

  YanıtlaSil
 7. Bu konuda maalesef ilgili kamu kurumlarının spotları yok. Bu yüzden bu konuya ilgi duyan kişiler-sağlık nedeniyle zorunluluk yaşanıyor-, deyim yerimdeyse yeni bir eğitim alıyor.

  YanıtlaSil
 8. Bu konuda kafası karışık biri olarak ikinci yazıyı merakla bekliyorum...

  YanıtlaSil
 9. Çok güzel bir yazı buu, emeğine sağlık Sevda. Sırf bahsettiğin oyunlardan dolayı organik ya da bitkisel diye özellikle belirtilen ürünleri almıyorum. Neye göre organik? Sertifikaları da merakla bekliyorum Derya'm. Çok öpüyorum.

  YanıtlaSil
 10. Maalesef, Türkiye'de bu konuda benim güvenim kalmadı artık ve yorgunluk ve bıkkınlık hissediyorum. Kısaca: Fabrikasyon olarak üretilen ürünlerde mutlaka kimyasal bulaşıklığı oluyor. İnsan sağlığının çok ucuz hatta yok denebilecek kadar az değeri olan bir ortamda yaşamak bile şans eseri neredeyse. Üzgünüm. Hoşça kalın.

  YanıtlaSil
 11. Organik ürün tüketme isteği arttıkça bu konudaki dolandırıcılar da ellerini ovuşturuyorlar. Suistimale çok açık bir sektör. İyi kontrol edilmesi gerekiyor.

  YanıtlaSil
 12. Türkiye'de organik denen hiç bir ürüne içeriğini dibine kadar araştırmadan güvenemiyorum ben artık..

  YanıtlaSil
 13. Sevda,severek takip ettiklerimden :) Güzel bir buluşma olmuş.Bizim için de aydınlatıcı bir yazı :) Öpüyorum ikinizi de :)

  YanıtlaSil
 14. gerçekten neye inanacağımızı şaşırdık

  YanıtlaSil
 15. En merak ettiğim konuya değinmişsin çok faydalı oldu emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 16. Bir dönem epey araştırmıştım bu konuyu. Çok kapsamlı.

  YanıtlaSil
 17. Ben bunu bilmiyordum. Organik diyorlar diye alıyoruz. Bundan sonra dikkat edeceğim.

  YanıtlaSil
 18. I really like natural products, very good tip. Great day.

  Blog Paisagem de Janela
  paisagemdejanela.blogspot.com.br

  YanıtlaSil
 19. Interesting post! Thanks for sharing! 👌👌👌

  YanıtlaSil
 20. Babam tarım işlerinden anladığı ve yaptığı ve bende tanık olduğum için organik diye satılan ürünlere güvenemiyorum. Bağımız var. Üzümler kurtlanmasın, eşek arıları yemesin, şu olmasın bu olmasın diye farklı dönemlerde ilaçlanır. Buğday ekerlerdi bir zamanlar. Toprağa gubre atmazsanız verim alamazsınız, hayvan gübresi atmaya kalksanız dönümlerce arazinin neresine atabilirsiniz ki. Kısaca organik olmanın şartları bir şekilde bozulur. Zincir mutlaka bir yerde kopar. Tek güvendiğim meyve dut, ondan yaptığımız pekmez. Zira ağaçlar 50 yıl önce dikilmiş has yerli malı bir ağaç, pekmez yapılırken de tamamen katkısız yapıldığını biliyorum. Atadan kalma yöntemlerle yapılıyor çünkü... Ege ve Karadeniz ürünlerini bilmiyorum. 1950 lerde Marshall'dan sonra söktürülen zeytin ağaçlarını duymuştum. Bu konuda detaya girmeyeceğim zira sizinde belirttiğiniz gibi o kadar geniş bir konu ki bu organik yiyecek olayı. Tarım ülkesi kimliğinin yok edilmesi, saf üretimimizin kirletilmesi, Gdo'lu ürünler, çevre kirliliği, bir de satış aşamasındaki sertifika sahtekarlığı... düşündükçe aklıma neler neler geliyor... İkinci organik sertifika yazısını bekliyor olacağım.
  Katılım ve paylaşım için teşekkür ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada hayvan gübresi yetiyor tabii küçün bir ülke. Yine de ilaclamalar oluyordur.

   Sil
 21. Çok bilgilendirici bir yazı , blogunuzu da ziyaret edeceğim teşekkürler

  YanıtlaSil
 22. Hi! Thanks for following my! I'm follow you back with pleasur!

  YanıtlaSil
 23. Hem de ne komiklikler var. İçinde yararlı birşey bir tane olsun organik oluyor hayret....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Insanlar da inanip aliyor iste hem de fazla para verip.

   Sil
 24. Teşekkürler valla okudukça insan hayatı hepten hiç sayılır oldu bunu fark ediyorum ilgili kurumlar bakanlıklar aldıkları hiç bir kuruşu hak etmiyor her şeyin kontrolü tüketene bırakılıyor :(((

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads