Son 5 Kilom Kaldı Ne Yapayım?

Son kalan 5 kilomu nasıl verebilirim? 5 kilo nasıl verilir sorularına yanıt arayacağız bugün.
Fazla kilolarımızı verdik inceldik ama en sona inatçı birkaç kilo kaldı. Spor ya da dietle yola çıktığınızda sadece yürüyüş ya da aerobik türü egzersizler yapsanız da kilolar hızlıca gider. Sonra uzunca bir duraklama dönemi başlar ve biz yerlerde sürünene kadar spor yapıp sağlıklı beslendiğimiz halde kiloların neden gitmediğine anlam veremeyiz.

son 5 kilo nasıl verilir


Burada devreye kaslar giriyor. Kaslarımızı ne kadar çalıştırırsak yağ yakımına o kadar çok katkıda bulunmuş oluruz. Artık kilo vermemiz duraklama safhasına geçtiğinde yaptığımız sporu gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Sağlıklı kalabilmek için minimum haftalık yapılması gereken spor 3 gündür. Ancak ne yazık ki bu kilo vermeye yetmez. Haftada 3 gün kadar hiit denilen kardiyolar, geri kalan günler yürüyüş, yüzme, aerobik gibi her zaman yaptığımız kardiyolar ve vücudumuzun tüm kaslarını çalıştıracak kuvvet egzersizlerine ihtiyacımız var inatçı kilolardan kurtulmak için. Hiit kardiyo kalbi yorabilir. Sağlık açısından yapamayacağınızı düşünüyorsanız normal yaptığınız yürüyüş, koşu, yüzme gibi sporların süresini biraz daha uzun tutabilir ; kuvvet egzersizlerine ağırlık verebilirsiniz.

son 5 kilo nasıl verilir

Son kalan kiloları vermek için dikkat edilecek diğer noktalar

Yemek

Spor sonrası yemek yemek için en az bir saat beklemek de yağ yakımı henüz devam ettiğinden iyi bir seçenek. Protein içeren gıdalar kaslarınızın beslenmesine de katkıda bulunacaktır.

Uyku

Yeterince gece uykusu kilo vermenin olmazsa olmazı. Gece uykusunda salgılanan leptin hormonu kilo vermemize yardımcı olurken, yetersiz uyku maalesef en cok da karın bölgesinde yağlanmaya neden oluyor.
Eğer zaten bu tarz bir çalışma tempomuz varsa ve yine de birkaç kilodan kurtulmak istiyorsak rutin çalışmamıza bir farklılık katarak vücudu şaşırtabiliriz. Daha fazla ağırlık kullanmak, yürümek yerine koşmak buna örnek verilebilir. Hafta içinde yaptığımız aktiviteleri çeşitlendirmek, vücudu şaşırtmak ve farklı egzersiz yöntemlerinden faydalanmak için iyi bir taktikdir.
Kilomuzu verdikten sonra yeniden eski rutinimize dönebiliriz. Sürekli aynı şiddette çalışırsak her seferinde daha fazlasına ihtiyaç duyarız ki her insanın dayanma gücünün sınırları olduğunu düşününce bu neredeyse imkansız.

Bunlar da ilginizi çekebilir : Son Kalan 5 Kilo İçin Örnek Çalışma Programı

18 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Benim 5 kilodan fazlasına ihtiyacım var (şu mevcut zayıflık denklemlerine göre) ama 5 kilo versem bana yetecek açıkcası

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 g için de yazım var merak etme:) Bu gözden kaçmış güzel yazılarımı tekrar düzenleyip paylaşıyorum. Onu da ekleyeceğim.

   Sil
 2. Benimde yıllardır inat eden 5 kg var inişli çıkışlı yolda devam ediyoruz.Sanırım ben spor yapmadığımdan veremiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sporsuz zor oluyor. Eğer spora alışkın değilseniz ilk başladığınızda daha çabuk gidiyor kilolar. Kendinize bir şans verin :)

   Sil
 3. kilo verip vermemek değil de şu göbeği eritemedim gitti :( sadece plank ve pilates mi yapsam ki :( bir de squat tabi popo için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göbek işi çooook sabır isteyen bir konu. Bir de beslenmenin de birebir uyması lazım uyku düzeninin tam olması lazım. Bak ben sporumu hiç aksatmam beslenmede arada kaçamaklar oluyor. Uyku desen kızım sağolsun çok kötü. Stres de ayrı bir faktör. Ama pilates karın için en iyi spor. Mutlaka alabileceğin sonucun en iyisini alırsın.

   Sil
 4. Tam ihtiyacım olan yazı gitmiyo bu pis kilolar bi yerden sonra ama bunları uygulıycam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sona yaklaştıkça zorlaşıyor maalesef.

   Sil
 5. Maalesef hepimizin hep bir 5 kilosu oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınların verecek kilosu hiç bitmez ki :)

   Sil
 6. şu an bu konumdayım ama esktra hareket yapacak imkanım şu an olmadığı için +5 ile geziyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lerzan hanım illa bunlar değil de mutlaka günlük hayatınıza ekleyeceğiniz şeyler vardır. Merdiven kullanmak, bazı yerlere yürüyerek gitmek gibi. Bunlar bile fark yaratacaktır :)

   Sil
 7. Geçen gün blogunuzda bahsedilen bir yorumdan hareketle, metro kullandığımda, merdivenlere yönelip yürüyerek yukarı çıktım. Nefes nefese kaldım ama gurur duydum kendimle, hep yapmalı bunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufak tefek değişiklikler zamanla büyük fark yaratıyor.

   Sil
 8. benim karın bölgemdeki yağlanmanın nedeni demek uykusuzluk çok nadir erken yatarım :( leptin çok önemli o zaman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Leptin gerçekten çok önemli. Gündüz yemek aralarnı en az 4 saat uzatarak br nebze telafi edebilirsiniz.

   Sil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads