23 Ocak 2018 Salı

Evde Göğüs Sıkılaştırmak ve Toparlamak Mümkün

göğüs dikleştirmek

Yeni yılda kol ve üst vücut çalışmaları çok istek aldı. Biraz arşivimi kurcalayınca baktım ki üst vücut konusuna bloğumu ilk açtığımda değinmişim ve o yazılar fazla okunmamış o zaman yeni bir blog olduğum için. Bu yüzden, önemli bulduklarımı elden geçirip tekrar yayımlamaya karar verdim. Böylece hem zaten yazmış olduğum konuları tekrarlamış olmam, hem de gelen sorulara yanıt vermiş olurum. İlk olarak göğüs sıkılaştırma ve dikleştirme gibi önemli bir konu ile başlamak istedim. 
 Evde de ameliyat masasına yatmamıza gerek kalmadan, göğüsleri sıkılaştırıp toparlamak mümkün. Tabii yine kişiden kişiye, göğsün yıpranmışlığı, sarkıklık oranına göre başarı oranı da az ya da çok olabiliyor. Ama mutlaka bir fark görülüyor. Göğüs kası oldukça geniş bir kas, göğüs altı, koltuk altı ve üst göğüsteki kaslarla, sırt kaslarınızı güçlendirmeniz dik bir görünüş için çok önemli. Ayrıca üst vücut kasları da büyük kas gruplarından olduğu için yağ yakımına da katkısı var. 
Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler ani kilo kaybından ve sürekli kilo alıp vermekten kaçınıp sabit bir kiloda kalmaya çalışmak. Ve tabii ki bol su içmek. 
Ilk önereceğim hareketler, kızıma hamileyken başladığım birkaç basit hareket. Bu hareketleri yaparken kaslarınızı iyice sıkıp bırakırsanız kısa sürede faydasını görmeye başlarsınız. 

Evde göğüs sıkılaştırmak ve Toparlamak
Evde göğüs sıkılaştırmak ve toparlamak

Göğüsler için önemli birkaç hareketi detaylı olarak anlatmışım onların da linkini ekliyorum :

Lateral Fly
Push Ups
Chest Press ve Chest Fly
Row
Dumbell Pullover

Ayrıca bu hareketler kollarımız için de çok faydalı. Özellikle push ups, row ve dumbell pullover hareketi kol altlarındaki sarkmalara da iyi gelecektir.

22 Ocak 2018 Pazartesi

Hindistan Cevizi Yağı'nın Mucizevi Faydaları Ve Kullanım Alanları

Sağlıklı yağlar serisinin bugünkü konuğu faydaları oldukça bilinen hindistan cevizi yağı. Son birkaç yıldır yağları bakım malzemesi olarak kullanıyor ve faydalarını da gözlemliyorum. Zaten blogda yazmaya başlamama da bu yol açtı. Ben kişisel olarak yüzüm çok kuru olduğu için kullanmaya başladım göz altlarımda ve yüzümde. Göz altlarındaki kırışıkları tamamen yok etmese de oldukça yumuşatıyor ve cildi de pamuk gibi yapıyor. Ancak sürünce cildim hemen emmediği için, evde olduğum zamanlarda bakım olarak kullanıyorum. Ayrıca yine çok kuru olan bacaklarımda da denedim, sonuç çok güzeldi. Son zamanlarda da omlet yaparken hindistan cevizi yağı ile yapıyorum.
Kendi deneyimlerimden sonra genel anlamda nelere iyi geliyormuş biraz da ondan bahsedeyim:


Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

1960' lı yıllarda araştırmacı Ian A. Prior, Polinezya adalarına gittiğinde; buradaki halkın sağlığının çok iyi durumda olduğunu fark eder. Yerli halkın beslenmesinin büyük bir kısmını hindistan cevizi oluşturmaktadır. Böylelikle bu konuyu araştırmaya başlar.
Hindistan cevizi antibakteriyeldir. İçeriğinde amino asitler, vitaminler ve başka maddeler vardır. Sinir sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

Saç  Bakımında Hindistan Cevizi Yağı

Saçlar için bir gençlik iksiri gibidir. Saçlara bu yağla bakım yapmak hem onları besler ve canlandırır, hem de kalıtımsal olmayan saç dökülmelerine iyi gelir. Arada bir, özellikle kuru saçları olanların maske olarak kullanması önerilir.

Cilt Bakımında Hindistan Cevizi Yağı

Cildi besler ve birçok cilt rahatsızlığına iyi gelir. Kırışıklara karşı birçok kremden daha etkilidir. Ayrıca cildi soğuk veya aşırı sıcağa karşı da koruduğu için, sokağa çıkmadan koruma amaçlı sürülebilir. Dudak bakımında da çok etkili olan bu yağı, koruyucu amaçla dudaklarınızda da kullanabilirsiniz. Aşırı terleyen insanlara da koltukaltındaki kötü kokuya neden olan bakterileri yok ettiği için önerilir.

Makyaj Temizliğinde Hindistan Cevizi Yağı

Antıbakteriyel olduğu için makyajınızı temizlerken de Hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem cildinizi temizlemiş, hem de nemlendirmiş olursunuz.

Güneşten Korunmada 

Güneşin zararlı etkilerinden koruyucu özelliği olduğu için, pahalı kremler yerine tercih edilebilir. Ayrıca çok da güzel bronzlaştırıcı etkisi var tarafımdan denenmiştir :) Güneşlenmeyi sevenlerin sıklıkla yaşadığı ciltteki kuruluğu da önler.

Akne ve Sivilcelere Karşı

Akne ve Sivilce şikayeti olanlar düzenli kullandıkları zaman, ciltleri zararlı bakterilerden arınacak, nemlenecek ve zamanla sivilce ve aknelerin yok olduğu gözlemlenecektir.

Selülitlere Karşı

Özellikle kadınlar bu konuya çok sevinecektir. Selülit problemi yaşayanlar, problem bölgelerinde düzenli olarak hindistan cevizi yağı kullandıklarında ciltte bir düzelme yaşanacak ve optik olarak selülit daha az görünecek veya tamamen yok olacaktır.Ayrıca hindistan cevizi yağı çeşitli cilt rahatsızlıkları, diş taşlarına karşı, boğaz enfeksyonları ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Çayınızın içine birazcık karıştırmanız yeterli olacaktır. Ayak mantarı, ayak kokusu, bit, pire, kene, sivrisinek ve güvelere karşı da koruma sağlar.

Kilo Vermek ve Hindistan Cevizi Yağı İlişkisi

Araştırmaların gösterdiğine göre, hindistan cevizi yağı, metabolizmanın hızlanmasında ve yağ yakımında da etkili. Hem de öyle karmaşık tariflerle uygulamaya da gerek yok. Kilo çokluğunuza göre bir tatlı kaşığından bir yemek kaşığına kadar günlük tüketmeniz yeterli olacaktır. Vücuda şekerin verdiğinden daha fazla enerji verir. İster çayınıza kahvenize katın, ister benim gibi yumurta pişirirken.


Hastalıklara Karşı Hindistan Cevizi Yağı

Araştırmalara göre, mutfaklarında bol bol hindistan cevizi ve yağı kullananlarda daha az oranda alzheimer ve kanser türü hastalıklar görülmüş Ayrıca Parkinson ve şeker hastalığına da iyi geldiği söyleniyor.

Tüm bu faydalarını öğrenmek, düzenli olarak tüketmek için sanırım yeterli bir nedendir. Sağlıklı ve fit günler dilerim.

19 Ocak 2018 Cuma

Selülitten Kurtulmak Ve Bacak Genelini İnceltmek (5)

bacak inceltmek- alt bacak- iç bacak- selülit- baldır-
Herkese merhaba !!! Tam dört gündür bacağımızın üst, alt, iç, dış her yerini inceltmek ve sıkılaştırmak ayrıca yağ da yakmak için etkili olan programımızı uyguladık. Yanısıra yürüyüş de yapmayı, dengeli beslenip bol su içmeyi unutmadık. Bugün son güne geldik Her seferinde aynı soruları aldığım için sıkça belirtmek durumunda kalıyorum. Bu beş gün bittikten sonra, ertesi hafta yine ilk gün videoları ile başlayıp hepsini tamamlıyorsunuz. Sonuç alana kadar tekrarlamanız önemli çünkü düzenli tekrarlarla ancak başarılı olabilirsiniz. Yani bir hafta yapıp neden incelmedim gibi mesajlar alınca çok şaşırıyorum doğrusu. O yağlar oraya herhalde bir haftada yerleşmedi. Hemencecik erimesini ve kas oluşmasını beklemek gerçekten aşırı iyi niyet olur. Leslie Sansone videolarında bu ay yaptığımız çalışmanın sonucunu ertesi ay gördüğümüzü söyler hep. Kaslarımızın güçlenip şekillenmesi bile iki aya yakın zamana ihtiyaç duyar. Güzel şeylere ulaşabilmek için biraz sabır ve kararlılık şart. Konfor alanınızın dışına çıkmadan kilo verip, fit olamazsınız. 

Bugün bütün hafta çalışmış kasları biraz rahatlatmak adına pilates çalışması ekledim. Yine bacak geneli inceltme ve popo dikleştirmeye yarayacak çok güzel bir çalışma. 

Ve son çalışmamız da yine tüm bacağa yönelik pilates çalışması. Bacakla ilgili programlar devam edecek. Aldığınız güzel sonuçları paylaşmak isterseniz severek blogda yer veririm. Çalışmanızın sonunda bacak esnetmesini asla ve asla atlamayın. Hatta boş günlerde yine esneme yaparak tüm hafta çalışan kasları rahatlatın. Diğer günlere ait linkleri yazının sonunda bulabilirsiniz. Fit ve sağlıklı günler dilerim.
1. gün
2. gün
3. gün
4. gün

18 Ocak 2018 Perşembe

Selülitten Kurtulmak Ve Bacak Genelini İnceltmek (4)

hazır programlar
Herkese merhaba. Programımızın 4. gününe geldik. Dün yine soranlar oldu. Yarın vereceğim videolarla ilk hafta tamamlanacak, sonra yeniden ilk günün videolarından başlayacaksınız. Haftada beş gün yapılacak, hangi günler yapacağınıza siz karar verebilirsiniz. 

Yine bacakta çok zor bir bölge olan iç bacak çalıştıran hareketler. İç bacakta yağ birikimi de kolayca olduğu için kardio ile birlikte yapılması çok önemli bu tarz hareketlerin. Böylelikle hem yağ yakıp hem şekillenme sağlanır. Ayrıca iç bacak çalışmanın diğer bir avantajlı yanı alt karnı da çalıştırması. 

Ve yine bacak geneline yönelik bir çalışma ile bu günü tamamlıyoruz. Yarınki haftanın son videoları ile görüşmek üzere.


17 Ocak 2018 Çarşamba

Gamiss' ten 2018'in İlk Siparişleri


Herkese merhaba !!! Hatırlarsanız taa Kasım ayında sizlere yeni keşfettiğim Gamiss online alışveriş sayfasından bahsetmiş ve birkaç ürün önermiştim. O yazımı buradan okuyabilirsiniz. Ardından ben de sipariş verdim ancak zaten normalde de 3 hafta sürüyor gelmesi, araya Noel ve yılbaşı posta trafiği girince benim siparişler yeni geldi. neyse henüz mevsimi geçmedi. İlk kez sipariş verdiğim için ürün kalitesini bilemiyordum. İtiraf etmeliyim ki gelen her sweatshirt çok rahat, sıcak ama terletmeyen tarzda. Bu yazıyı tamamlayana kadar çoktaaan giymeye başladım bile. Hatta şu an pandalı olan üzerimde:) Evde, yürüyüşte, bahçede bol bol giyerim. Bu yıl gerçekten kendimi çok şımarttım ama canım sağolsun :)

Hi everybody!!! As you know, I told about my Gamiss order. I received my beautifull sweatshirts and a mermaid blanket for my daughter. I am in love with my sweats. They are very comfortable and I am not sweating at all, as an active woman. I am wearing all at home or wenn I am walking. My daughter loves her blanket too. I am glad to find Gamiss online shopping site and I will order in future again. For more product details you can click the blue links. The prices will surprise you:)

gamiss-spor modası
Bordo rengi zaten çok severim Bordolu grili bu sweatshirt favorim oldu. İlkbaharda sabah yürüyüşlerinde kullanmak için sabırsızlanıyorum. Şimdi de kışlık montun içine giyiyorum. Maalesef bu üründen kalmamış ama benzerlerine bakarsınız diye genel linki ekliyorum. Buradan bakabilirsiniz. Fiyatların uygunluğuna şaşıracaksınız. 

gamiss-spor modası

Tatlı bir pembe-somon karışımı renk. Kumaşı ince. Kışın ceketle, ilkbaharda da tek olarak giyilebilir. Ürün detaylarına buradan bakabilirsiniz. 

gamiss-spor modası
Ne sevimli değil mi? Kızım da bayıldı ama onun bedenine göre yoktu maalesef. İçi muflonlu olduğu için oldukça kalın ama hiç terletmiyor. Ev kaloriferli de olsa, evde spor yapıp duş yapınca biraz üşüyorum. Birkaç gündür imdadıma yetişti. Ürün detaylarına buradan bakabilirsiniz. gamiss-sweatshirt

gamiss

gamiss-tops-sweatshirts
Bu lacivert sweatshirt de favorim. Duruşunu çok beğendim. Yine ilkbaharda giyilecekler arasında yerini aldı. Detaylara buradan bakabilirsiniz. 

gamiss-sweatshirt
Bu fermuarlı ceketlerin rahatlığını anlatmama herhalde gerek yok. Yürürken inanılmaz pratik. Biraz serin olunca giyiyorum, ısınınca çıkarıp belime bağlayıveriyorum. Her aktif insana lazım. Ürün detaylarına buradan bakabilirsiniz. 

gamiss

Annesi sipariş verir de Karyoş hanım durur mu? Bu ara benimle yarışta :) Bedenine kıyafet bulamayınca bu deniz kızı battaniyeyi istedi kıramadım. Televizyon keyfi yaparken içine giriveriyor. Pek sevdi :) Ürün detaylarına buradan bakabilirsiniz. 

Biz anne kız bu alışverişimizden çok memnun kaldık. Gamiss' ten tekrar alışveriş yapabilirim. Seçtiklerimi beğendiyseniz ve spor modası ile ilgili daha çok öneri almak istiyorsanız yazımı paylaşarak bana destek olabilirsiniz. Herkese fit günler dilerim. 

Selülitten Kurtulmak Ve Bacak Genelini İnceltmek (3)

Programımızın üçüncü gününe geldik. Bazı sorular geldi, herkesin problemi farklı olduğu için kimi neden sadece baldır programı yapmadın dedi; kimi basen istedi. Sebebini söyleyeyim. Vücutta birçok bölge birbiri ile ilişkilidir. Nasıl ki üst vücudu fit tutmak için, sırt, göğüs, kol çalışmamız gerekiyorsa; bacak için de tüm bacağı çalıştırmamız gerekiyor. Böylece orantılı bir şekillenme olur. Baldır şikayeti olanlara tekrar tekrar söylüyorum. Baldır esneme hareketlerini her gün yapabilirsiniz. Sakıncası olmadığı gibi faydası da olacaktır. Bunun dışında haftada en az 3 kez vücudun değişik bölgeleri ile ilgili hareketler ve hemen her gün kardio yapmalısınız. Yürüyüş her gün yapılabilir. Farklı ve temposu yüksek kardiolar yapıyorsanız, bunları da gün aşırı veya haftada 3-4 kez yapmanız yeterlidir. Aşırı spor da kas yıpranmasına yol açacağı gibi, aşırı yorgunluk, sinir bozukluğu ve bıkkınlığa neden olabilir. Ayrıca kalp de zorlanabilir. Düzenli spor yaptıktan sonra, kendinizi heba ederek her gün çılgın gibi uğraşmanıza hiç gerek yok. Düzen bu işin en önemli kilit noktası. Hazır program etiketindeki yayınlarım kısa sürede sonuç almaya yönelik olduğu için biraz daha fazla çalışma içerir ama siz sadece fit kalmak için sürekli spor yaparken her gün veya gün aşırı her bölgeye 5-10 dakika ayırabilirsiniz. 


İç ve dış bacak şekillendirmek için bir çalışma. Programlara eklediğim videoları seçerken gereksiz hareketler olmayan, tam hedefe yönelik olanları seçiyorum. 

İç bacaktaki o birbirine sürtmeye neden olan çıkıntıları şekillendirecek bir çalışma daha. Uygulayanlardan olumlu mesajlar geldi. Umarım sonuç paylaşan da olur. Yarınki videolarda görüşmek üzere :)


16 Ocak 2018 Salı

Selülitten Kurtulmak Ve Bacak Genelini İnceltmek (2)

bacak şekillendirmek-hazır programlar
Herkese merhaba. Dün başladığımız bacak inceltme ve şekillendirme hazır programının ikinci günündeyiz. İlk günün videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Eğer her gün uygulamakta zorlanırsanız bir gün ara vererek de yapabilirsiniz. Sonuçta önemli olan belirli bir düzeni sağlamak. 

Basen yağları eritmek ve basen şekillendirmek için olan ilk videomuzla ikinci güne başlayalım. 

İkinci video da bacak yağları için. Tabii unutmayalım ki sadece bu hareketler yeterli değil, bunları yürüyüşle paralel yapmak, beslenmemize dikkat etmek ve bol bol da su içmek önemli. Ayrıca ödeme karşı şekersiz bitki çayları da tüketebilirsiniz. Çalışmanızı esneme hareketleri ile bitirmeyi asla unutmayın. 
Sağlıklı ve fit günler dilerim. 


Hayatımıza Uygun Yöntemlerle Fit Kalalım

motivasyon-motivation

İnternette spor yayınları ya da sayfaları araştırmaya başladığımda inanılmaz bir bilgi bombardımanına maruz kalmıştım. Ne yesem ne içsem, ne kadar hangi kardiodan yapsam, ağırlık mı iyi, pilates mi v.s.v.s. Ilk günlerde bir takım şeyleri uygulamaya da çalıştım. Ama baktım ki şu program bu program, o beslenme şekli benim günlük hayatıma uymuyor. Hayatıma uyarlayamadığım herşeyden de kolayca vazgeçtim. Sonra uzun yıllar zaten sporla uğraşan eşim ömür boyu yapabileceğim bir spor ve beslenme programı seçmemi önerdi. Böylece haftamı diğer işlerimi de göz önünde bulundurarak programlamaya başladım. Hangi aktiviteleri yapabileceksem onları seçtim. Beslenmede de bulabileceğim ürünlerle yetindim. O kadar çesitli gıda maddesi var ki internette önerilen, hem her bütçeye uygun değil hem de herşey o pahalı gıda ürünlerini tüketmekle olmuyor.
Kilonuzu ne bir avokado ya da mango yemeniz , ne de bir avuç badem yiyip arkasından baklava börek yemeniz verdirir. Kilo vermek spor ve sağlıklı beslenmeden oluşan bir formüldür. Tabii bu formülü disiplin ve kararlılıkla uygulamak şartıyla.
Fazla kardio kas kaybına mı neden olur?  En iyi yağ yakım yöntemi nedir? Bu tür konularla ilgili yüzlerce makale okudum. Ben kendi adıma yürüyüş ya da aerobik yapmadan duramıyorum. Bu hem tiroitime, hem şişkinlik ve kabızlığa iyi geliyor. Bunun yanısıra kuvvet egzersizleri, pilates, barre ve yoga da yapıyorum. Ama kendimi tüketecek kadar değil, faydalı olduğunu düşündüğüm birkaç hareketten karma bir program yaptım. Kendim için uygun olan ihtiyacım olan hareketleri artık deneyimlerimden biliyorum.
Kendinizdeki gelişim ve değişiklikleri farketmeye ve kendi kendinize en uygun olanı seçmeye çalışın. Formül, hareket sağlıklı beslenmek ve kararlılık ama o formülün içindeki seçenekleri dolduracak olanlar biziz. Sağlıklı ve fit günler dilerim.

15 Ocak 2018 Pazartesi

Selülitten Kurtulmak Ve Bacak Genelini İnceltmek (1)

Hazır program

Geçenlerde baldır ve bacak yağları ile ilgili bir yazı eklemiştim. Okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Söz verdiğim gibi bu yıl spor programları ekleyeceğim mümkün olduğunca. Yeni keşfettiğim Lumowell kanalında çok basit gösterilen, herkesin anlayabileceği hareketler var. O yüzden bu hafta için o kanalın videoları ile bir bacak geneli programı hazırladım. Bu program tüm bacağa uygun olduğu için üst, iç ve dış bacak, baldır, kalça, selülit gibi her alana faydası var. Ağır gelirse her gün bir video seçip de yapabilirsiniz. Mutlaka yanı sıra yürüyüş ve esneme hareketlerinizi atlamayın. Unutmayın ki üşengeçliğin bu konuda faydası yok. Yapmaya üşenip sadece bu videoları uyguladık başarılı olmadık diye mesajlar atmanızın da bir yararı yok ben programı verirken yapmanız gerekenleri tam olarak yazıyorum. 

Birinci videomuz bacak genelinde selülit oluşumuna karşı. 

Kalça, basen yağlarından pek çok kadın şikayetçi. Ancak biraz yürüyüş ve bu hareketlerle yağları yakmamanız için bir neden yok. Tabii dengeli beslenme ve bol sıvı alımına da dikkat etmelisiniz. 
Birinci günün videoları bunlardı. Yürüyüşünüzü ister hemen ardından, ister daha sonra yapın. Günde en az yarım saat ile bir saat arası yürümeye özen gösterin. 
Yarınki videolarda görüşmek üzere. Aynı sorunu yaşayanların faydalanabilmesi için yazımı paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı ve fit günler dilerim.