Kanola Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?


Kanola yağı tam olarak nedir? Bu terimi şimdiye kadar çok az kişi duymuş olsa da, günümüzde kanola (canola)  yağı adıyla bilinen yağ hemen hemen her mutfakta bulunabilir. Kanola yağı, orijinal haliyle insan ve hayvan sağlığına zararlı olan kolza yağının gelişmiş halidir.


Ancak kanola yağı nasıl yapılır, yemeklik yağ nereden gelir ve en önemlisi gerçekten insanların söylediği kadar sağlıklı mı? Bu makalede konuyla ilgili tüm önemli bilgileri bir araya getirmeye çalıştım.


Kanola yağı nedir

Temel olarak kanola yağı, mutfakta düzenli olarak kullanılan kolza bitkisi (orjinal adı: raps, reps Latince: Brassica napus) tohumundan yapılan yemeklik yağdan başka bir şey değildir. Ancak durum her zaman böyle değildi: Birkaç on yıl öncesine kadar kolza yağı insan ve hayvan sağlığına çok zararlıydı. Kanada'da araştırmacılar, zararlı asitler içermeyen ve özellikle sağlıklı olduğu söylenen bir çeşit kolza tohumu geliştirdiler.


"Canola" ismi Amerika'dan gelir ve "Kanada" ile "petrol" kelimelerinin birleşiminden oluşur. Bu terim, kanola yağının zararlı erusik asit ve glukosinat asit içermemesi gerçeğini ima eder, bu da onu hem hayvan hem de insan tüketimi için güvenli kılar.Kanola yağı hakkında genel bilgiler

Kanola yağı kolza yağı, kolza yağı veya HOLL yağı isimleriyle ve geleneksel kolza yağı adıyla da bilinir. Yağ, ekili kolza bitkisinin tohumlarından elde edilir ve yüksek oranda omega-3 yağ asitleri ve oleik asit içeriği ile karakterize edilir.


Yağ, dünyada en yaygın kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Bu kısmen kanola yağının sağlık üzerindeki etkileri açısından pek çok yararlı özelliğinden kaynaklanmaktadır: bazıları kanola yağının gerçek bir süper gıda olduğuna inanır.


Kanola yağı kolza yağı ile aynı mıdır?

Her ikisi de kolza tohumundan elde edilse bile: Kanola, geleneksel kolza tohumu yağı ile aynı değildir. Kolza bitkisinin daha da geliştirilmesi nedeniyle, bileşenlerin bileşimi değişmiş, bu da kolza tohumunun insanlar ve hayvanlar için uyumlu hale gelmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, kanola yağı genellikle kolza tohumu yağı olarak adlandırılır.


Kanola yağı için kullanılan kolza tohumu aslen Kanada'dan gelmektedir ve 1970'lerde burada geleneksel yöntemlerle yetiştirilmiştir. Yeni çeşidin amacı, daha yüksek tekli doymamış yağ asitleri oranı ve aynı zamanda azaltılmış zararlı erusik asit ve glukosinolat oranıydı. Bir kolza yağının kanola yağı olarak adlandırılabilmesi için kuru maddenin gramı başına en fazla 30 mikromol glukosinolat ve %2'den fazla erusik asit içermesi gerekir.


Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da artık geleneksel kolza tohumu yağı yerine daha sağlıklı olan kanola yağı yetiştirilmektedir. Bu nedenle, bugün süpermarkette normal kanola yağı satın alırsanız, büyük olasılıkla kanola yağıdır.Kanola Yağı ve Kolza Yağı

Kanola yağı ile normal kolza yağı arasındaki fark tam olarak nedir? Kolza yağı doğal olarak yüzde 30 ila 60 arasında erusik asit içerir. Bu asit sadece genel olarak insanlar ve hayvanlar için zararlı olarak görülmekle kalmaz, aynı zamanda kalp problemlerinin gelişmesiyle de ilişkilendirilir.


Buna karşılık, insan tüketimine uygun kanola yağı yüzde 0,5'ten daha az erusik asit içerir. Aynı zamanda, sağlığı iyileştirdiği kabul edilen tekli doymamış yağ asidi oleik asit oranı, geleneksel kolza tohumu yağından önemli ölçüde daha yüksektir.


Kanola Yağı Ne Kadar Sağlıklı?

Ancak kanola yağı gerçekten herkesin söylediği kadar sağlıklı mı? Temel olarak, kanola yağı özellikle dengeli bir çoklu doymamış yağ asitleri oranına sahiptir: linolenik asit (omega 3) ve linoleik asit (omega 6), içerdiği vitaminler ve karotenoidler gibi yağı özellikle sağlıklı kılar.


Yağda bulunan çoklu doymamış yağ asitlerinin çeşitli sağlık yararları vardır: Kan kolesterol seviyelerini düşürebilir ve damar sertliği riskini azaltabilirler. Omega-3 yağ asitlerinden oluşan maddeler ayrıca antiinflamatuar ve damar genişletici etkiye sahiptir.


Ancak dikkatli olun: Yağın bu iyi özellikleri yalnızca soğuk sıkım kanola yağında tam olarak mevcuttur. Rafine edilmiş durumda, çeşitli yağ asitlerinin bileşimi değişir ve yağ, vitaminleri ve karotenoidler gibi yağla ilgili diğer maddeleri kaybeder. Bu aynı zamanda yağın sağlık üzerindeki etkilerini de azaltır.


Temel olarak, her türlü yağın aşırı tüketimi sağlığa zararlıdır ve obezite ve lipit metabolizması hastalıklarına yol açabilir. Bu durumda, diyetinizi değiştirmeli ve süper gıdalara odaklanmalısınız: Örneğin, guarana kilo vermenize yardımcı olur ve vücudunuzun metabolizmasını tekrar rayına oturtabilir.


Kolza tohumu yağının uyumsuzlukları ve yan etkileri

Yetiştirme yoluyla değiştirilmemiş geleneksel kolza tohumu yağları yüksek oranda erusik asit içerir ve hayvanlarda ve insanlarda organ hasarına ve kalp problemlerine neden olabilir. Ancak kanola yağı bile tamamen yan etkilerden arınmış değildir.


Çoklu doymamış yağ asitlerinin aşırı tüketimi olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir. Tehlike, her şeyden önce yağ, diyet takviyeleri ve yağ asitleri ile zenginleştirilmiş bitmiş ürünlerin birlikte tüketilmesiyle ortaya çıkar. Bunun nedeni, fazla tüketildiğinde potansiyel olarak zararlı olabilecek oksidasyon ürünlerinin oluşmasıdır.


Yeterli taze sebze ve meyve içeren dengeli bir diyet bu nedenle önemlidir. Bunlar, vücuttaki oksidasyon ürünlerini zararsız hale getiren antioksidanlar içerir. Her şeyden önce, bu atık ürünlerin nötralizasyonu için E vitamini alımı çok önemlidir.


Kanola yağı ayrıca başka bir sağlık riski oluşturur: Yağ ısıtılırsa yağ asitlerinin bileşimi değişir. Yaklaşık 150 ila 200 santigrat derece sıcaklıktan itibaren, doymamış yağ asitlerinden potansiyel olarak zararlı trans yağ asitleri gelişebilir. Yağın pişirme, fırınlama ve kızartma için normal kullanımı ile trans yağ asitlerindeki artış küçüktür ve bu nedenle genellikle zararsızdır. Kültürlenmemiş kanola yağlarının aksine kanola yağının sağlık riskleri yok denecek kadar azdır.Besin bileşimi

Peki kanola yağı neden özellikle sağlıklı kabul ediliyor? Kanola yağı, besleyici açıdan yararlı bir bileşime sahiptir. Bu, yağ asitlerinin oranından kaynaklanmaktadır:


%7 doymuş yağ

%9 alfa linolenik asit

%19 linoleik asit

%62 oleik asit

Bu ideal karışım oranı, yağın popülaritesinin temelini oluşturur. E vitamini ve K vitamini de yağı sağlıklı antioksidanlarla zenginleştirir.


Kanola yağı veya kolza yağı imalatı

Kolza yağı, kolza tohumundan iki aşamalı bir işlemle elde edilir. Kolza tohumu yüksek yağ içeriğine sahip olduğu ve bu nedenle çok zengin olduğu için bu karmaşık ekstraksiyon işlemi gereklidir.


Rafinasyon işlemi ile yağ temizlenir ve korunur. Diğer yenilebilir yağlar gibi, kolza yağı da daha fazla rafine edilmeden preslendikten sonra kullanılabilir. Bu rafine edilmemiş kolza yağı daha pahalı olmasına rağmen, aynı zamanda çok daha sağlıklıdır - çünkü özellikle çok sayıda sağlıklı antioksidan içerir.


Oluşum ve köken

Kolza tohumunun asıl anavatanı doğu akdeniz bölgesindedir. Kolza birkaç yüzyıldır ekin olarak yetiştirilmektedir - ancak şüpheli asitler nedeniyle, yağ başlangıçta yağlayıcı, lamba yağı ve sabun üretimi için kullanılmıştır.


Yenilebilir yağın başarılı bir şekilde yetiştirilmesinden bu yana, kolza yağı, özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kullanım amacına bağlı olarak, kültürler farklı yağ asidi bileşimlerine sahiptir - yemeklik yağ olarak kullanılan düşük erusik asitli yağ ve endüstriyel hammadde olarak kullanılan yüksek erusik asitli yağ vardır.


Genel olarak kolza tohumu yağı, hurma ve soya fasulyesi yağı ile birlikte dünya çapında üretilen ilk üç bitkisel yağdan biridir. Avrupa'da, kış aylarında çift sıfır çeşitleri yetiştirilmektedir. Endüstriyel olarak kullanılan bahar kanolası, ekili alanın yalnızca küçük bir bölümünü kaplar.


Yetiştirme, hasat ve işleme

Kültür bitkisi kanola, turpgiller familyasına aittir ve Mayıs ayında çiçek açar, bu nedenle hasat yaz başında gerçekleşir. Kolza tohumu önce, kolza yağının bir kısmının çıkarılmasına izin veren geleneksel yöntemler kullanılarak preslenir. Bununla birlikte, kolza tohumunun tüm verimi tek başına presleme ile elde edilemez, bu nedenle solvent ekstraksiyonu da kullanılır.


Solvent hekzan yardımıyla kalan yağ da bitkinin kuru kısımlarından ayrıştırılır. Bu ilk başta sorgulanabilir gibi görünse de hiç de sorun değil: heksan onlarca yıldır bitkisel yağların üretiminde kullanılıyor ve tüketiciler için sağlık riski oluşturmuyor.


Yağın rafine edilmesi birkaç adımdan oluşur:


İlk olarak, reçineler, mumlar ve renk pigmentleri gibi istenmeyen bileşenler uzaklaştırılarak berrak bir sıvı elde edilir.

Klorofiloid bileşikler daha sonra ağartma toprağı yardımıyla uzaklaştırılır, böylece yağın oksitlenme eğilimi düşük olur ve raf ömrü uzun olur.

Son olarak yağ, buhar distilasyonu ile istenmeyen tat ve kokulardan arındırılır.

Buharla damıtma işlemi sağlıksız trans yağların oluşumunu teşvik ettiğinden, artık yağın olumlu özelliklerini büyük ölçüde koruyan bir dizi daha yumuşak işleme yöntemi bulunmaktadır.


Kanola yağı ne için kullanılır?

Avrupa' da üretilen kolza yağının büyük bir kısmı gıda amaçlı değil, yakıt üretimi ve sanayide kullanılmak üzere kullanılmaktadır. .


Örneğin kolza tohumu yağından biyodizel, biyoyakıtlar ve bitkisel yağ yakıtları üretilebilir. Dişli yağı, hidrolik yağı, testere zincirleri yağı veya yağlama yağı ve motor yağı genellikle kolza yağından oluşur. Boyalar, vernikler, çözücüler, yüzey aktif maddeler ve plastikleştiriciler - olası teknik uygulamaların listesi uzundur.


Kolza yağı, hayvan yemi ve bitki koruma ürünlerinin yanı sıra mum ve biyo-plastik üretiminde de kullanılmaktadır. Ancak olası başka kullanımlar: kozmetik endüstrisi, ilaç endüstrisi gibi krem ​​ve merhem üretmek için de kolza yağı kullanır.


Yemek pişirmede kanola yağının kullanımı

Kanola yağı, hafif ve hafif fındıksı tadı nedeniyle soğuk yemeklerde özellikle popülerdir. Salata sosları, soslar ve vegan mayonez veya soslar gibi pek çok tarifte kullanılabilir.


Kolza yağı ayrıca yemek pişirmek ve kızartmak için de uygundur. Bununla birlikte rafine kanola yağı özellikle sıcak yemeklerin hazırlanması için uygundur: soğuk pres kolza tohumu yağı önemli ölçüde daha düşük bir dumanlanma noktasına sahiptir ve bu nedenle sadece buharda pişirme için uygundur. Doğal yağ, 140 santigrat derece sıcaklıkta ayrışır ve değerli bileşenler yok edilir. Trans yağlar gibi zararlı maddelerin oluşmaması için bu sıcaklık sınırını aşmamak ve soğuk sıkım yağı sadece hafifçe ısıtmak mantıklıdır.


Rafine kolza yağı, 180 santigrat dereceye kadar pişirme, fırınlama ve kızartma için uygundur. Açık sarı yağ, hem tatlılar hem de doyurucu yemeklerin hazırlanması için popülerdir, çünkü son derece nötral bir tadı vardır ve bu nedenle çok yönlüdür. Sağlık yararları nedeniyle, yağ diyet sırasında yemek hazırlamak için de tavsiye edilir. Ölçülü tüketildiğinde, sağlıklı yağlar etkili bir vücut yağ yakıcı takviye ile birleştirilebilir - örn. B. Sinetrol - ağırlığı kontrol etmeye ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.


Ancak dikkatli olun: Rafine kanola yağı ile bile 205 santigrat derece olan dumanlanma noktası aşılmamalıdır, aksi takdirde zararlı maddelerin oluşma riski vardır.


Kanola yağı nereden alınır

Kanola yağı, herhangi bir normal süpermarkette kolza yağı adı altında çok çeşitli fiyat ve kalite seviyelerinde bulunabilir. Özellikle saf, soğuk preslenmiş kolza yağı genellikle organik dükkanlarda ve sağlıklı gıda mağazalarında bulunabilir. Alışveriş yaparken organik kaliteye ve bölgesel üretime dikkat etmeye değer - bu, uzun nakliye yollarını ortadan kaldırır ve kolza yağı özellikle çevre dostudur.


İstenilen kalite seviyesinde bir yağ bulabilmek için ambalaj üzerindeki talimatlara dikkatle uyulmalıdır:


 • sızma: Bazı yağlarda bulunan işaret, kolza yağının ilk presten geldiğini ve AB'deki en yüksek kalite seviyesini karşıladığını gösterir.
 • yerli: Yerli kolza yağı doğaldır ve soğuk presleme veya diğer hassas işlemlerle ısı kullanılmadan elde edilmiştir.
 • Soğuk sıkım: Bu yağ aynı zamanda mekanik preslemeden gelir, ancak işlenmeden önce ısıtılmış olabilir.
 • rafine edilmemiş: Bu kolza yağı, presleme veya eritme gibi hafif mekanik işlemlerle elde edilir. Ek olarak, dayanıklılığı artırmak için yağ buharlanmış ve saflaştırılmış olabilir.

Kanola yağının uygun şekilde saklanması

Diğer yağlar gibi kanola yağı da ışık, ısı, nem ve oksijen gibi dış etkenlere karşı hassastır. Özellikle yerli veya soğuk sıkım kanola yağı, yüksek doymamış yağ asitleri içeriği nedeniyle hassastır.


Kanola yağının özellikle uzun bir raf ömrüne sahip olmasını sağlamak için iyi bir şekilde sarılmış ve sızdırmaz şekilde saklanmalıdır. Serin ve karanlık bir yer en iyisidir - en geç şişe açıldıktan sonra yağ buzdolabında saklanmalıdır.


İdeal depolama ile açılan yağ dört ile sekiz hafta arasında saklanabilir. Aşağıdakiler geçerlidir: şişede ne kadar az yağ varsa, kapta o kadar fazla hava vardır - ve oksidasyon sürecinin başlaması nedeniyle yağ o kadar hızlı bozulur.


Serin ve karanlık bir yerde saklanırsa, yağ açılmadan bir yıla kadar dayanabilir. Şans eseri, kanola yağının kötüleştiğini, tipik ekşi tat ve kokudan hemen anlayabilirsiniz.


Mutfak için kanola yağına alternatifler

Belirli bir nedenle kanola yağından kaçınılacaksa alternatif bitkisel yağlar kullanılabilir. Özellikle uygun olanlar:


 • hindistancevizi yağı
 • zeytin yağı
 • Avokado yağı

Isı gerektirmeyen yemekler için aşağıdaki bitkisel yağlar uygundur:


 • psilyum yağı
 • ceviz yağı
 • kenevir tohumu yağı

Bununla birlikte, genel olarak kanola yağı iyi tolere edilir ve özellikle soğuk pres kanola yağının diğer bitkisel yağlara göre sağlık açısından faydaları vardır.Kanola Yağı ile Ispanaklı Tavuk Sote

Malzemeler:

2 adet tavuk göğsü, doğranmış


2 yemek kaşığı canola yağı


1 adet soğan, doğranmış


2 diş sarımsak, ezilmiş


2 su bardağı taze ıspanak yaprağı


1 adet kırmızı biber, doğranmış


1 adet sarı biber, doğranmış


1 tatlı kaşığı köri tozu


Tuz ve karabiber (isteğe bağlı)

İsteğe bağlı olarak evde bulunan brokoli, kabak gibi sebzelerden de ilave edebilirsiniz.


Yapılışı:

Bir tavada orta ateşte kanola yağını ısıtın.


Tavukları ekleyin ve her iki tarafını da kahverengileşene kadar pişirin. Ardından tavukları tavadan çıkarın ve bir kenarda bekletin.


Aynı tavada soğanları ve sarımsakları kavurun. Şeffaflaşana kadar karıştırın.


Kırmızı biber ve sarı biberi ekleyin, birkaç dakika daha soteleyin.


Ispanak yapraklarını ekleyin ve ıspanaklar yumuşayana kadar karıştırın.


Tavukları tekrar tavaya ekleyin ve köri tozunu ekleyin. Tuz ve karabiber ekleyerek damak zevkinize göre tatlandırın.


Tüm malzemeler iyice karışana kadar karıştırın ve tavayı ocaktan alın.


Ispanaklı tavuk sotenizi servis yapmadan önce birkaç dakika dinlendirin.


Sevdiğiniz bir yan yemekle birlikte sıcak servis yapın.


Bu tarif, sağlıklı protein kaynağı olan tavuk göğsüyle birlikte ıspanak ve renkli biberlerin lezzetli bir kombinasyonunu sunar.

Sayfamızdaki diğer Şifalı Yağlar yazılarını da okumanızı öneririz.

3 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. i know canola oil but never use it

  YanıtlaSil
 2. Karışım yağlar satılıyor. Onların içinde var. Ama sadece buna denk gelmedim ben. Şimdilik alabildiğimiz yere kadar zeytinyağına devam.

  YanıtlaSil
 3. Yine çok faydalı bilgiler vermişsiniz, çok teşekkür ederiz elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads