Bir Arı Ürünü Olan Propolis ve Sağlık İçin Faydaları


 

Propolis etken maddelerinin karışımı bir arı ürünüdür ve arı macunu reçinesi olarak da adlandırılır. Halk ve alternatif tıpta kullanılan en bilinen doğal ürünlerden biridir. Kullanımı, eski Mısır'da mumyaları mumyalamak için bilinen bir konudur. Ayrıca çeşitli patojenlerin büyümesini engellediği için eski zamanlarda popüler bir yara bakım ürünüydü. Bu makalede propolis hakkında bilmeniz gereken her şeyi okuyabilirsiniz.

Propolis nasıl etki eder?

Propolis, antiinflamatuar, antimikrobiyal ve yara iyileştirici özelliklere sahip doğal bir üründür.


Bal arıları tarafından üretilir ve kovanı mühürlemek ve korumak için reçineli bir yapı malzemesi olarak kullanılır. Ana bileşenler çeşitli ağaçlardan elde edilen reçineler, polen, mum, uçucu yağlar ve tükürük salgısıdır. Ayrıca az miktarda şeker, vitamin, mineral ve protein yapı taşları (amino asitler) içerir.


Sonuç olarak, propolis 300'den fazla farklı kimyasal bileşikten oluşur. Bununla birlikte, tam bileşim arı kovanının konumuna, bölgeye, mevsime ve bitkilerin mevcudiyetine bağlı olarak değişir. Bu, maddelerin karışımının değişen renginden (sarı-kahverengiden koyu kahverengiye ve hatta yeşilimsi) görülebilir, bu da etkililiğin açıkça gösterilmesini zorlaştırır.


Propolisin antimikrobiyal etkiye sahip olmasının arılar için önemli bir faydası vardır: Çevreye kıyasla arı kovanı daha yüksek sıcaklıklara, daha yüksek neme ve zengin bir besin kaynağına sahiptir - bakterilerin, mantarların, virüslerin ve parazitlerin üremesi için ideal bir ortamdır. Bu organizmalar üzerinde büyümeyi inhibe edici bir etki, çeşitli propolis türleri için bilimsel olarak doğrulanmıştır.Propolis etkisi

Propolisin çok bileşenli karışımının bileşimi, etkisi üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Çalışmalar, diğerlerinin yanı sıra, arı ürününün bileşenleri için aşağıdaki etkileri göstermektedir:


 • Staphylococcus aureus ve Salmonella enteritidis gibi çeşitli patojenik bakterilere karşı antibiyotik etkisi
 • Antiinflamatuar, yara iyileştirici ve bağışıklık sistemini etkileyen etki
 • Antioksidan etki, yani serbest radikallere (hücre yapılarına zarar verebilecek agresif oksijen bileşikleri) karşı koruma
 • Antidepresan etki

Çeşitli çalışmaların yazarları genellikle incelenen propolis örneğinin kökenini de açıklamaktadır. Bu, arı ürününün bileşiminin etki için belirleyici olduğunu bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır.Propolis ne zaman kullanılır?

Bu arı ürünü ile yapılan müstahzarlar ilaç olarak değil, kozmetik (propolis merhemi, propolis kremi, propolis spreyi), besin takviyesi (propolis kapsülleri, propolis tozu, propolis çözeltisi) veya homeopatik ilaçlar (propolis tentürü gibi) olarak da kullanılır. .

Bu nedenle, bu ilaçlar için gerçek uygulama alanları (endikasyonlar) verilmemiştir. Üreticiler, arı ürünü veya bileşenleri için açıklanan etkilere atıfta bulunur, ancak çoğunlukla ilgili müstahzarda bulunan propolisin kökenini belirtmez.

Propolis böyle kullanılır

Propolis merhemi, kremi ve spreyi ciltte kullanım için mevcuttur (genellikle yara iyileşmesini desteklemek için). Uygulama günde birkaç kez yapılabilir. Ancak preparatlar açık yaralara uygulanmamalıdır.


Propolis kapsülleri, toz ve çözelti gibi ağız yoluyla alınan ürünler çoğu durumda besin takviyesi olarak beyan edilir. Propolis dozuna bağlı olarak farklı sıklıkta alınır.


Bu dozaj biçimleriyle, insan çalışmalarında henüz kanıtlanmamış olan antioksidan etki ve genel sağlığı geliştirici etki üzerinde durulmaktadır.


Homeopatik müstahzarlar (güçlendirilmiş propolis tentürü, ana tentür, damlalar, dilüsyonlar ve globüller), üretilme biçimleri nedeniyle tıbbi ürün statüsüne sahip tek bölümdür. Bununla birlikte, hemen hemen tüm homeopatik preparatlarda olduğu gibi, bunlar herhangi bir endikasyon belirtisi olmadan ticari olarak temin edilebilir ve ilgili klinik tabloya göre ayrı ayrı kullanılır.

Homeopati kavramı ve spesifik etkinliği bilimde tartışmalıdır ve araştırmalarla açıkça kanıtlanmamıştır.


Lütfen uygulama ve dozajın  ürünler arasında büyük farklılıklar gösterdiğini unutmayın ve her zaman açıklamaları dikkatli okuyun.Propolisin hangi yan etkileri vardır?

Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR), propolis içeren ürünler için genel olarak alerji reaksiyonlarını ve ciltte kullanılan ürünler için özel olarak temas alerjilerini tanımlar.


Arılar tarafından yapılan doğal bir ürün olarak, arı veya yaban arısı sokmalarına bilinen alerjisi veya bal ve arı sütüne alerjisi olan kişiler özellikle etkilenir. Temas alerjisi deride kızarıklık, şişlik ve kaşıntılı döküntüler şeklinde kendini gösterir.

Propolis alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yetersiz araştırma nedeniyle hamile kadınlar propolis almamalıdır. Mümkünse emzirirken de kaçınılmalıdır. Örneğin yara iyileşmesini desteklemek için küçük alanlı harici bir uygulama mümkündür.


Şiddetli alerjik reaksiyonları olduğu bilinen kişiler, arı ürününü dikkatli tüketmelidir.


Propolisli ilaçlar reçete ile mi satılır?

Kozmetik veya besin takviyesi olarak beyan edilen ürünlerin eczanelerde almak zorunlu değildir.

Öte yandan homeopatik ilaçlar, bazı ülkelerin ilaç yasasına göre ilaç statüsüne sahiptir - bu nedenle sadece eczanelerde satın alınabilirler. Preparatlar reçetesiz herhangi bir potenste mevcuttur. Bu aynı zamanda ana tentür için de geçerlidir.

Propolis ne zamandan beri biliniyor?

Antik çağda propolis, muhtemelen alternatiflerinin olmaması nedeniyle popüler bir dezenfektan (antiseptik) ve çok yönlü bir ilaçtı. Yakın tarihte arı ürünü biraz unutulsa da günümüzde yine popüler hale geldi.


Propolisi ve her şeyden önce etkinliğini belirleyen bileşenleri incelemek ve tanımlamak ancak modern bilimsel yöntemlerle mümkün oldu. Çalışmalar, tür ve orana bağlı olarak her bir propolis ürününün bireyselliğine katkıda bulunan, bireysel numunelerde 300'den fazla farklı maddeyi karakterize etmiştir.

5 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Ara ara damla olarak kullanıyoruz. Ben belirgin bir fark hissedemedim. Aynı markayı kayınvalidem de kullanıyor. Dediğine göre daha az hastalanıyormuş. Hakikisini bulup kullanmak önemli. Emeğine sağlık Deryacığım 🤗🤚

  YanıtlaSil
 2. The benefits of propolis have been known for a long time. Great power of God...

  YanıtlaSil
 3. Propolisi yıllar önce oğlumun bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla almıştım. Minik bir kavanozdaydı. Kullandım. Faydalı oldu mu olmadı mı çok anlayamadım açıkçası. Faydası dokunmuştur diye ümit ediyorum.
  Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. her evde olması gerekiyor çok faydalı

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads