Asıl Engeller Beynimizdedir - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bloğumu açtığımdan beri insanlara istedikleri hedefe ulaşmada hiç bir şeyin engel olamayacağını anlatmaya çalıştım. Biz engelleri sadece beynimizde yaratıyoruz. Başarırım dediğimiz anda, düşünce yönümüz değişiyor ve istediğimizi başarıyoruz. Bugün bu prensibin, yani irade gücünün, bir şeye inanmanın, disiplin ve kararlılığın en iyi temsilcilerinin günü. Ben vücut engelini engel olarak kabul etmiyorum, beyin aslında tek engel çıkarabilecek organımız. Onların aslında ne kadar engelsiz, ne kadar başarılı olduğuna inandığım için birkaç sporcu örneği paylaşmak istiyorum.
Engelller günü
2014'te madalya alan Cevat Karagöl ve Çağla Baş.


Dünya Engelliler Günü

Hugh Herr, ergenlik yaşlarında bir dağ tırmanışı sırasında kaza geçirip iki bacağını yitirdi. Buna rağmen tırmanmaktan vazgeçmedi.


Dünya Engelliler Günü


Joe Kusumoto 2010' da Vancouver Paralympic Olimpiyatlarında.

Dünya EngellilerGünü

Amerika' lı yüzücü Jessica Long.Dünya Engelliler Günü

Sporcu, model ve oyuncu Aimee Mullins.


Bu örneklerden internette sayısız var. Açıp bakın ve ne kadar şanslı olduğunuza şükredin. Ama ben spor yapamıyorum, üşeniyorum, zaman ayıramıyorum diyeceğiniz zaman bir aklınızdan geçirin.
Bu arada bu hafta dikkatimi çeken bir konudan bahsetmek istiyorum.  Beş yıldızlı otel düğünü havasında Engelliler geceleri düzenlendi birtakım plaketler verildi. Yine ülkemiz manzaraları, herşeyin vıcık vıcık suyunu çıkarıyoruz. Okurken veya izlerken burada bulunan insanların kaçı kitleleri motive etmek, bir takım engelleri aşmak adına çalışmalarda bulundu acaba diye sordum kendime. Tabii bu benim şahsi fikrim. Bir faydası dokunduysa bu işlerin ne iyi.

24/Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Kesinlikle her şey beyinde başlayıp beyinde bitiyor :)

  YanıtlayınSil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş Derya. Kesinlikle engelli olan bazen tüm uzuvları sağlam olanlar.

  YanıtlayınSil
 3. İnsanın okuduktan sonra şöyle bir durup kendine baktığı bir yazı olmuş.
  Düşünmedim değil, bilhassa yazının sonuna doğru. Çünkü fazla sporla haşir neşir olan birisi değilimdir. Her gün üç, dört saat bıkmadan yürürüm, evet ama hepsi bu. Onun haricinde tek yaptığım parmaklarımı klavyede çalıştırmaktan ibaret olur. Şu sıralar benim de yapmak istediklerim var, söylediğin gibi bunun için kararlılık baştan gelir, insanın aklına koyması yapabileceğine inanması gerek.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin River :) Yürümek de çok iyi bir spor.

   Sil
 4. Çok etkilendim.Gözlerim doldu.Engelli olup tüm engelleri aşanları gönülden tebrik ediyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel başarı hikayelerinden o kadar çok var ki arada bir paylaşmak istiyorum.

   Sil
 5. Etkilenmemek çok zor hepsi muhteşem helal olsun diyorum hem kendilerini hayatın için de tutuyorlar hem de örnek oluyorlar.
  Ben onların yaşamlarını kolaylaştırmayanları asıl engelliler olarak adlandırıyorum adamlar 14 yıldır görevde biz hep yanlış yapmışız grubu ayrı ele almalıymışız diye konuşuyor .Bilmeyenlerin bir bilene uzmana danışma gibi kültürü yok oldu ülkemizde maalesef:(((

  YanıtlayınSil
 6. Çok güzel bir konuya değinmişsin günün anlam ve önemine uygun. Yüreğine sağlık Canım.

  YanıtlayınSil
 7. Ne kadar duyarlı bir paylaşım olmuş, güzel gönlünüze sağlık :*

  YanıtlayınSil
 8. Derya her kelimene katılıyorum engel gerçekten beynimizde artık engelli insanlara tuhaf tuhaf bakmayı kesmek gerekiyor asıl engelin kendi kafalarında olduğunu insanlar anlaması gerek buda bilinçlenerek olacak bir şey seninde dediğin gibi 5 yıldızlı otellerde kutlama yaparak farkındalık sağlanmayacağına inanıyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet kutlamalarla değil günlük hayatta getirilecek kolaylıklarla engelli insanlara yardım edilebilir. Onlar da her normal vatandaş gibi hak ve konforlara sahip olmalı.

   Sil
 9. Engelli antrönürü olan bir arkadaşım sayesinde kol ve bacakları olmayan bireylerin nasıl yüzebildiği hatta yarışmalarda madalya kazanabildiğini gördükçe benimde inancım arttı.İstedikten sonra yapılmayacak şey yok gerçekten..

  YanıtlayınSil
 10. Engeli aşmak için insanın önce kendini aşması gerekiyor sanırım. Duyarlılığın ve bu yazıya gösterdiğin özen çok güzel Deryacım. Seni kutluyorum yüreğine sağlık sevgilerimle :)

  YanıtlayınSil
 11. Çok uyandırıcı ve başarılı olanları tanıtmanla da , teşvik edici bir yayın olmuş Derya. Kutluyorum.

  YanıtlayınSil
 12. çok guzel yazı olmuş gerçekten

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski