Ekmek Yemeği Bırakmak...


karbonhidratAslında ben de uzun zamandır ekmeği %99 oranında hayatımdan çıkardım. Ama Woman Health dergisi ekmek yemediğimiz zaman bazı olumsuzluklarla da karşılaşabileceğimizi yazmış. Yazıyı sizler için çevirdim.
Dünyada düşük karbonhidrat çılgınlığı gittikçe büyüyor. Ekmek, makarna tamamen bazı sofralardan kalktı. Ancak karbonhidratların hepsi birbirine benzemekten çok uzak. Rafine karbonhidratların yanısıra, doğal karbonhidratları da hayatınızdan çıkarırsanız bunun bedelleri ağır olabilir.
Karbonhidrat alımınızı kesince kilonuzun mucizevi bir biçimde azalmaya başladığını farkedersiniz. Ancak bu azalan yağ değil vücuttaki sudur. Dietisyen Marie Spano`nun dediğine göre karbonhidratlar vücutta glikojen olarak depolandığında bunun bir kısmı da sudur. Böylece karbonhidratları kesip glikojen depolarını boşaltmaya başladığında, vücut büyük miktarda da su kaybı yaşar.
ekmek

Karbonhidratlar beyne enerji verir. Glikojen depoları boşalıp, yağ depolarına sıra geldiğinde vücut keton da kaybetmeye başlar. Bunun sonucunda tıknefeslik, kuru ağız, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk ve unutkanlık oluşur.
Rafine karbonhidratlar insülin seviyemizin tavan yapmasına neden olurken, demir bakımından zengin tam buğday ürünleri vücudumuz için çok yararlıdır. Rafine karbonhidratlar kalp krizi ve diabet riskimizi arttırırken, faydalı karbonhidratlar bu riskleri ve obezite riskini azaltır.
Tam buğday ürünleri magnezyum, demir ve b vitamini açısından zengindir ki vücudun enerji için bu vitaminlere ihtiyacı vardır. Ayrıca kabızlığı da önlerler. Ayrıca faydalı karbonhidratlar mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına yardımcı olurlar.
Spor yapan insanların karbonhidrat ihtiyacı vardır. Gerekli enerjiyi vücuda veremezsek spor yapacak enerjiyi de bulamayız.


4 Yorumlar

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Benim kafam çok karıştı, ekmek yerine bulgur, bakliyat, çiğ kuruyemiş gibi karbonhidratları yiyorum. Arada canım ekmek istiyor yiyorum. Gluten sorunu çıktı şimdide. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ben de ekmegi hayatimdan cikarirken bugday ürünlerini de yiyemez hale geldim. Gluten allerjisi illa olacak diye bir sey yok. Belki tam bugday ürünleri sisirmiyordur.

   Sil
  2. Kimisi diyor gluten alerjisi yoksa gerek yok glutenden kaçmaya, ama şişkinliğin, alerjilerin sebebi olarakta onu görüyorlar. Halk ekmeğin organik ekşi mayalı tam buğday ekmeğini alıyorum bazen, onda da gluten var. Genetiği değişmiş diyorlar, ama hiçbirşey yemememiz lazım o zaman. Meyveler, sebzeler ilaçlı. En iyi yapacağımız şey paketli, işlenmiş gıdalardan uzak durmak. :(

   Sil
 2. Burada bircok insan ekmegini evde yapar. Belki en iyi cözüm budur.

  YanıtlaSil
Daha yeni Daha eski

Ads

Ads