Şeker Yerine Stevia Kullanmak Sağlıklı Mı Zararlı Mı? Stevia' nın Etkileri Nelerdir?

stevia

Stevia, Paraguay’a özgü bir çalılıktır. Yapraklarda bulunan içerikler çok yüksek bir tatlılığa sahiptir ve neredeyse hiç kalorisi yoktur, bu nedenle stevia bitkisinin kilo vermek isteyenler için özel bir çekiciliği vardır. Stevia'nın ne olduğunu, nasıl ve nerede kullanıldığını ve gerçekten sağlıklı veya zararlı olup olmadığını tam olarak araştırmak istedim.


Stevia nedir?

Stevia, organik: Stevia rebaudiana Bertoni, ayçiçeği veya karahindiba içeren Asteraceae ailesinin otsu bir bitkisidir. Literatüre göre, bitkinin tatlandırma gücüne sahip olduğu gerçeği 20. yüzyılın başlarından beri bilinmektedir, ancak 1931 yılına kadar başarılı olamamıştır. Şu anda, Brezilya, Uruguay, Orta Amerika, Paraguay, ABD, İsrail, Tayland ve Çin, Stevia'nın en büyük ticari üreticileridir. , Bir numaralı tatlandırıcı şimdi Japonya ve Kore'de bulunan bitki özüdür.

AB'de Stevia, 2011 yılında E 960 numaralı tatlandırıcı olarak onaylandı. Yasal olarak biri bitki ile ondan çıkan tatlandırıcılar, steviol glikozitler arasında ayrım yapar. Stevia bitkisinin yapraklarının yeni bir gıda olup, dolayısıyla Yeni Gıda Düzenlemesine tabi olup olmadığı veya geleneksel bir gıda olarak onaylanması gerekip gerekmediği uzun süredir tartışılmaktadır. 2011 yılında Avrupa Adalet Divanı'nın kararından bu yana, ilgili AB üye devletinin yetkili makamı duruma göre karar verebilir.

Bu arada, ticari olarak mevcut olan ve bu şeker yerine geçen çok sayıda ürün (örneğin içecekler, sıvı tatlılar, sakızlı ayılar ...). Bu arada, Stevia klasik ev tatlandırıcısı olan beyaz şekerin pabucunu dama attı. Bitki şekere göre 300 kat daha fazla tatlandırma gücüne sahiptir - ve neredeyse kalorisizdir. Stevyanın bir başka özelliği: şeker kan şekeri seviyesinin hızlı ve keskin bir şekilde yükselmesine neden olurken, bitkisel tatlandırıcı kan şekerini çok az etkilemektedir.


Bunlar da ilginizi çekebilir: Şifalı Bitkiler-Nane

Stevia ve stevioside - farkı nedir?

Stevioside veya Steviolglykoside stevia bitkisinin doğal bileşenleridir, yani temel olarak bir stevia özüdür. Bitki yaprakları en az on farklı glikozit içermesine rağmen, ana bileşen neredeyse her zaman steviosidedir; saf beyaz ve kokusuzdur, fakat çok tatlıdır.

Stevia nerede kullanılır?

Stevia veya steviol glikozitler, yiyeceklerin ve alkolsüz içeceklerin tatlandırılması için idealdir. Çok stabildirler ve diğer tatlarla iyi çalışırlar. Bununla birlikte, tatlandırıcı, çok özel bir lezzet profilinin saflığına bağlı olarak, genellikle bir meyankökü veya acı notada farkedilir.


Gıda endüstrisinde, steviol glikozitler, sadece bazı gıda grupları için,  tatlandırıcı olarak kullanılır. Bunlardan bazıları :

meyve püreleri
yoğurt
dondurma
reçel
Kakao ve çikolata ürünleri
grissini
Çorbalar
soslar
müsli
bira
balık ürünleri
Sakız ve
şekerlemeler

Çoğu durumda, E 960'ın diyet ürünleri, yani şekersiz ürünler ve ayrıca düşük kalorili değerleri olan ürünler için onaylı olarak uygulanır. Bununla birlikte, üreticiler belirtilen gıda miktarına sadece stevia tatlandırıcılar ekleyebilirler.

Evde yiyecek, içecek ve bisküvi tatlandırmak için tozlar, tabletler ve sıvı stevia vardır. Kalori olmasa da  lezzet katabilirler. Ancak Stevia'yı çok cömertçe kullanırsanız, acı bir tat elde etmeniz kaçınılmaz olur.


Şeker hastaları için Stevia

Tatlandırıcı Stevia kullanımı diyabet hastaları arasında yüksektir, çünkü şekere kıyasla neredeyse hiç kalori içermez ve kan şekeri seviyesi üzerinde çok düşük bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, şu anda Stevia kullanımıyla ilgili tartışmalar var: Maddenin gerçekten zararsız olup olmadığından emin olmayan sesler var.

Stevia' nın  yan etkileri:

Bunun gibi tatlandırıcılar vücut ağırlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Araştırmacılar, stevianın beyne gıda alımını artıran  sinyaller gönderdiğini öne sürüyorlar.

Stevia - sağlıklı mı yoksa zararlı mı?

Buna karşılık, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) (neredeyse) stevia için bir beraata sahiptir: Uzmanlara göre, tatlandırıcı, bilimsel kanıtların bulunmamasından dolayı kanserojen veya genotoksik değildir.

Bununla birlikte, EFSA, steviol glikozitleri için günde vücut ağırlığının kilogramı başına dört miligramlık kabul edilebilir bir günlük alım (ADI) değeri belirlemiştir. Bunun anlamı: 70 kilolu biri günde 280 miligram kullanabilir.

36/Yorum Gönder

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. Hem kilo vermek hem de genel sağlık için şeker yerine stevia gibi alternatiflere yönelmek daha faydalı olabilir. Hatta alternatif dahi bulamasak, artık işlenmiş şekerleri tamamen hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Değerli bilgiler için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında tamamen vazgeçmek en iyisi. Ama illa kullanacağım diye diretenlere iyi bir alternatif olabilir stevia. Ben kullanmıyorum.

   Sil
 2. Ilk kez duydum.Fakat doğal olması rafıne den daha etkili ve daha az zararsız olabilir.Dunya Gıda Sağlık Örgütü ne diyor merak ettim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dünya Sağlık Örgütü ölçülü kullanımı öneriyor. Beyne açlık sinyalleri gönderdiği için aşırı kullanımda kilo bile aldırabilir.

   Sil
 3. Yeni bilgiler öğrendim. Teşekkürler canım :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim canım okuduğun ve yorumladığın için :)

   Sil
 4. harika bilgiler verdin canım süpersin teşekkürler sevgiler

  YanıtlayınSil
 5. Interesting post dear! thanks for sharing, xx

  YanıtlayınSil
 6. İşlenmiş şeker yerine stevia içindeki şekerin zararlı olma ihtimalini göze alırım. Ölçülü tükettikten sonra sorun olmaz bence. Beyne acıkma sinyali gönderme ihtimalinden bahsetmişsin, bence o da muhtemel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herşeyi dengede tutmak ve aşırıya kaçmamak en doğrusu. İnsan isterse tamamen vazgeçebilir. Zaten kullandığımız birçok üründe şeker var.

   Sil
 7. Merhaba, 2yıla yakındır annem kullanıyor. Diğer rafine tatlandırıcılara göre fiyatı yüksek. Şeker hastalarında da denedim kişiye göre etkisi değişir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha pahalı evet ama zaten aşırı kullanım önerilmiyor.

   Sil
 8. stevia ilginç bitkimiş,şekerden daha iyi ozman..yiyecek ve içeceklerde E 960 görürsek,"bunlarda stevia kullanılmış" diyebilir miyiz,yoksa nası anlıcaz bunu?🤔

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet Steviolglycosyd simgesi. Ürünlere zaten stevia kullanılmıştır diye de yazılıyor sanıyorum.

   Sil
 9. Uzun zaman önce duymuştum hatta denesek yetişir mi diye merak etmiştim. Ama unuttum gitti bak yeniden gündeme getirmen iyi oldu.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Stevia hangi koşullarda yetişir araştırmak lazım :)

   Sil
 10. Bir markanın stevia içeren ürününü denemiştim tadını sevememiştim 🙈 şekersiz çay kahveye alıştım çok şükür 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bana da tatlı gelir sanırım şeker de kullanmadığım için alıştım artık.

   Sil
 11. Çok güzel bilgilendirici bir paylaşım . Altarnetif olabilir.
  Tek düşündürücü beyne gıda alımını attıran sinyaller gönderdiğini öne sürmeleri

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Abartmadan kullanılabilir şekerden vazgeçemeyenler tarafından. Bana çok tatlı geliyor.

   Sil
 12. Güzel ve faydalı bir paylaşım elinize sağlık gerçketen hiç bilmiyordum bu bilgiyi

  YanıtlayınSil
 13. I like using stevia as a sweetener but my husband hates the taste and we finish arguing every time I use it.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. I am using any sugar and I find stevia very intensive :)

   Sil
 14. Güzel yazılar için çok teşekkürler. ''Beni Benden Daha İyi Anla'' şiirimi okumak ve değerli yorumlarınızı almak için sizi bloguma beklerim.

  YanıtlayınSil
 15. Beyne sinyal gönderme işi olmasa iyiymiş..

  YanıtlayınSil
 16. Zararlı olup olmadığı tartışmalı ama şekerden ve şeker içeren şeylerden vazgeçmek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum Ben 5 yıl önce tamamen bıraktım. Altı yıla doğru gidiyorum. Hiç eksikliğini hissetmiyorum. Meyve yemek zaten yeterli miktarda şeker almaya yardım ediyor. Meyve yoksa kuru meyveler de aynı işi görüyor. Bence insanlar bu kadar abartmamalı bu işi diye düşünüyorum. Bırakılabiliyor yani...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de artık fazla tatlı bir şey yiyemiyorum alıştım. Arada bir dondurma yiyorum o kadar :)

   Sil
 17. Faydalı bir yazı olmuş, ben ikisini de kullanmıyorum çok şükür

  YanıtlayınSil
 18. Stevia yı ilk kez duyuyorum oldukça güzele benziyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bana çok tatlı geliyor ama tatlı seviyorsan memnun kalabilirsin :)

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski