free web stats
Pilates Hakkında Temel Bilgiler ve Topla Örnek 1 Çalışma - Derya Öneriyor

Pilates Hakkında Temel Bilgiler ve Topla Örnek 1 Çalışma - Derya Öneriyor

pilates-joseph pilates-


Herkese merhaba. Yine çok istek alan bir konu, pilates hakkında temel bilgiler, pilates nefesi ve toplu çalışmalar oldu. Zaman zaman blogda pilatesten bahsediyoruz ama sizleri bıktırmadan basitçe bazı bilgiler aktarmaya çalıştım bu yazımda. 
Pilates, kasları ve temel olarak pelvis, karın ve sırt kaslarını güçlendirmeye yarayan bir spor dalıdır. 1883' te Joseph Huber Pilates tarafından bulunmuştur. Hedefi, kasları kontrol altına alarak, düzgün bir postür oluşmasını sağlamaktı. Pilates, bir mat üzerinde herhangi bir alet olmadan; veya mat üzerinde veya ayakta bant, top gibi küçük yardımcılar kullanılarak uygulanabilir. Bunun yanısıra, aletli olan çeşidi de vardır. Her iki uygulama yöntemi de doğru ve faydalıdır. 

Pilatesin Sistemi

Tüm vücuttaki kaslara yönelik olup, temel olarak en derinde ve kıyıda köşede kalmış diyebileceğimiz kas gruplarını çalıştıran bir spor dalıdır. Bu kasların güçlendirilmesi ile düzgün bir postür, yani omurganın düzgün duruşu sağlanır. 3 temel öğesi vardır :

 1. Kuvvet egzersizleri
 2. Esneme
 3. Doğru ve Bilinçli Nefes
Kaza geçiren insanlarda veya ameliyatlar sonrası, rehabilitasyon amacıyla da uygulanır. Doğru duruşun yanı sıra, dolaşımı düzenlemeyi de hedefler. Ana prensibi, vücudun tam merkezinde bulunan Powerhouse, yani güç merkezini harekete geçirmektir.

pilates-joseph pilates


Pilatesin Temel Prensipleri
 1. Konsantrasyon
 2. Denge, merkeze odaklanmak
 3. Kontrol
 4. Nefes
 5. Presizyon
 6. Akış


Hareketleri konsantre olarak yapmak, vücut ve ruhu dengede tutmak, nefesi doğru alıp vermek, merkeze odaklanıp powerhouse' u harekete geçirmek, esnemek, rahatlamak ve hareketleri ahenkli bir akış içinde gerçekleştirmek çok önemlidir. 

Powerhouse (Güç Merkezi)

Core, karın bölgesi ve çevresi, pelvis kasları, omurgayı tutan kaslar, kalça kasları vücudun merkezini oluşturur. Bu kasların güçlenmesi, pilateste merkezleme denilen yöntem, vücudun üst kısmının esnemesini ve uzamasını sağlar. 

Pilates Nefesi

Aslında, doğru nefes alıp vermek hem tüm spor dallarını uygularken ; hem de sağlık açısından çok önemlidir. Her zaman nefesin önemini vurguluyorum. Akciğerlerimizin oksijenle dolması , beyne ve hatta saçlara bile faydalıdır. Pilateste nefes alırken karnımızın gücünden yararlanırız. Burundan kuvvetlice nefes alıp, ağızdan ağır ağır veririz. Pilates nefesini bilmeyenler için Türkçe bir de video da buldum. Ayrıca kanalda Türkçe çok güzel videolar da mevcut. 


Ve son olarak da, toplu çalışmalar eklemem konusunda birçok istek geldi. Ben toplu çalışmayı pek sevmiyorum sanırım ondan bu güne kadar pek elim gitmedi ama ilgilenenler için zaman zaman ekleyeceğim. İlk olarak başlangıç seviyesinde bir çalışma ekliyorum. Çok basit hareketler var. 


Evde başlamak zor yapamayız diyorsanız ve İstanbul' da yaşıyorsanız be fit salonlarının takipçilerime sağladığı ücretsiz ders olanağından faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Belki gelecek günlerde Türkiye çapında başka şubeler de bu etkinliğe katılır. 

Kaynak : Joseph Pilates deutschland ve Wikipedia

26/Yorum Gönder/Yorum

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

 1. eskiden yapardım ve çok da severdim..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aliskanlik edinip düzenli yapinca fayda ediyor 😊

   Sil
 2. bende bu aralar evde bilgisayar karşısında birşeyler yapmaya çalışıyorum ama bakalım ne kadar devam edebileceğim....

  YanıtlayınSil
 3. Thanks for the useful entry )))

  YanıtlayınSil
 4. Ben severim ara ara plates yapıyorum. Arayakas, yürüyüş falan da karıştırıyorum

  YanıtlayınSil
 5. Plates beni korkutuyor,çok zor görünüyor :) Ben boksa devam edeyim en iyisi :)

  YanıtlayınSil
 6. Yoğurt ile balık, spor ile ben, işte durum özeti :)

  YanıtlayınSil
 7. Pilatesi neredeyse 1 senedir düşünüyorum özellikle sırt ağrılarım için doktorum da önermişti.Ve ben hala yapacağım.Bir yerden başlamak lazım değil mi?

  YanıtlayınSil
 8. Bilgilendirici ve özendirici bir yazı olmuş :) Bende mi düşünsem acaba diyorum... Teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 9. Pilatesi çok seviyorum tüm ağrılarımdan kurtarıyor :)

  YanıtlayınSil
 10. Pilates gerçekten müthiş bir şey :) tesekkürler...

  YanıtlayınSil
 11. ay bende evde yapmaya bir türlü cesaret edemiyorum :) bayılıyorum senin önerilerine :)

  YanıtlayınSil
 12. İnanılmaz keyif alıyordum, tekrar başlamalıyım...

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlara link eklemek kesinlikle yasaktır. Bu yorumlar yayımlanmayacaktır. Comments with links are not allowed !!!

Daha yeni Daha eski