12 Haziran 2015 Cuma

Kardio Nedir?

Kardio çalışması dediğimiz çalışma nedir? Kardio yürüyüş, koşu, yüzme, tenis, bisiklet, aerobik, dans türü sporlardır. Yüksek kalp atış hızında, belirli bir süre yapılan ve yağ yakmamızı sağlayan hareketlerdir. Isınma devresinde vücutta sadece karbonhidrat depoları yakılır, daha sonra kalp atışı hızlandıkça yağ yakımına geçilir. Kardio egzersizleri dolaşımı hızlandırıp kaslara ve kalbe oksijen gitmesini sağlayarak yağ yakmamıza yardımcı olur. En az 30 dk yapılmalıdır.
Kilo verebilmek için haftada 5-6 gün birer saatlik yürüyüşler ideal olacaktır. Haftanın belirli günleri orta tempoda, birkaç günü de daha tempolu kardio çalışmaları yaparak kilo verme ve yağ yakma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

cardio exercise

Kilo verme dışında kardiovasüler egzersizler bizi daha enerjik yapacak, mutluluk hormonu salgılanacağı için daha mutlu hissedeceğiz. Bu tür sporlar ayrıca birçok hastalıkla mücadelede de en büyük yardımcılarımızdır. Eğer dışarıda spor aktivitenizi çeşitli imkansızlıklardan dolayı yapamıyorsanız, evinizde de kardio çalışmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. İster müzik açıp dansedin, ister yerinizde koşun yürüyün, ,ister vücut ağırlığınızla egzersizler yapın, youtube da bolca bulunan aerobik videolarını uygulayın; hepsi size sağlıklı kalma ve vücuttaki yağ oranını düşürme ve korumada yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları
1 - Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösteriniz
2 - Yazım ve dil bilgisi konusundaki hassasiyetinizi yorumlarınızda da gösteriniz.
3 - Her zaman nazik bir üslup kullanmaya özen gösteriniz.
4 - Yukarıdaki kurallardan herhangi birine uymamanız durumunda,
site sahibi yorumunuzu yayınlama ya da yayınlamama hakkına sahiptir.